Psy są z natury ciekawe, a ich silne zęby i szczęki sprawiają wrażenie, że mogą żuć dosłownie wszystko. Może więc zdarzyć się sytuacja, w której zwierzak sięgnie po plastik. Choć wydaje się to dziwne, bardzo często ludzkie pożywienie jest pakowane w ten materiał – pupil chętnie więc go wyliże lub zacznie gryźć. Czasem kawałek może dostać się do przełyku zupełnie przypadkiem. A to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do utraty życia lub zdrowia.

Co się dzieje, gdy pies połkine plastik?

Plastik nie jest strawny, więc nie ulegnie rozkładowi w żołądku psa. Niezależnie od tego, czy Twój pies połknął plastikową zabawkę w całości, czy też przeżuł i połknął kawałki plastikowej torby, gdy tylko plastik trafi do żołądka, może zacząć powodować problemy. Najczęściej plastik zakleszcza się i tworzy blokadę – oznacza to, że jedzenie i woda nie mogą przejść przez żołądek.

Ale blokada nie jest jedynym problemem. Przeżuty plastik może mieć ostre krawędzie, które mogą utknąć w ścianie żołądka lub jelit. Może to spowodować zapalenie, a nawet niebezpieczną perforację (dziurę lub rozdarcie w wyściółce jelit). Objawy mogą nie być widoczne od razu i mogą pojawić się po kilku dniach. Fragmenty plastiku mogą również przeciąć pysk i język psa, a zadławienie jest również innym możliwym ryzykiem.

Przeczytaj:  Ile Razy Powinien Jeść Pies w Ciągu Dnia?

Co należy zrobić, gdy pies połknie plastik?

1. Powstrzymaj psa od dalszego jedzenia

Usuń psa z terenu, abyś mógł szybko posprzątać resztki plastiku. Spróbuj ustalić, ile go brakuje. Jeśli pies zjadł plastikowe opakowanie, jego zawartość również może być szkodliwa (np. chemikalia do czyszczenia, czekolada, leki), więc powinieneś spróbować znaleźć listę składników.

2. Oceń stan swojego psa

Czy twój pies jest nadal jasny i czujny? A może się dusi lub wykazuje oznaki dyskomfortu? Jeśli to możliwe, sprawdź, czy nie ma plastiku nadal w jego ustach – ale tylko wtedy, gdy czujesz się bezpiecznie, ponieważ psy mogą ugryźć, jeśli w bólu lub niepokoju.

3. Wezwij weterynarza

Zadzwoń do swojej kliniki weterynaryjnej tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważasz, że twój pies połknął część plastiku, nawet jeśli wydają się w porządku. Spróbuj i powiedz im, ile twój pies mógł zjeść, czy był to twardy lub ostry plastik, i czy zawierał jakieś szkodliwe produkty. Powiedz im, czy Twój pies wykazuje jakiekolwiek objawy, takie jak dławienie się, łapanie za pysk lub wymioty. Lekarz weterynarii może również chcieć znać przybliżoną wielkość lub wagę Twojego psa.

4. Postępuj zgodnie z zaleceniami weterynarza

Jeśli lekarz weterynarii chce, abyś przyprowadził swojego psa do kliniki na badanie, to proszę to zrobić. Wczesne leczenie ma większe szanse na powodzenie. Twój lekarz weterynarii może zalecić, abyś monitorował swojego pupila pod kątem objawów, zamiast udawać się od razu do kliniki – upewnij się, że dowiesz się dokładnie, czego chcą, abyś szukał i jak długo potrwa, aby plastik minął. Mogą również zalecić leczenie domowe, takie jak wywołanie wymiotów, ale powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz weterynarii – istnieje ryzyko, że plastik może utknąć w drodze powrotnej, co jest znacznie trudniejsze do wyleczenia.

Przeczytaj:  Pies po usunięciu zębów – jak się opiekować?

pies plastik

Co zrobi weterynarz, gdy pies połknie plastik?

Wiesz już co zrobić, gdy pies połknie plastik. Co zrobi weterynarz, gdy go odwiedzisz? Po przywiezieniu zwierzęcia do gabinetu w celu leczenia z powodu spożycia plastiku specjalista prawdopodobnie podejmie jeden z następujących kroków:

Monitorowanie stanu zdrowia

Jeśli sytuacja nie jest tragiczna, weterynarze będą monitorować twojego zwierzaka, aby upewnić się, że żadne nowe objawy się nie pojawią. Bardzo mały kawałek plastiku w całości może przejść przez układ pokarmy, aż zostanie wydalony. Pamiętaj, że musi być naprawdę niewielki.

Wykona zdjęcie rentgenowskie

Rentgen może być pomocny w rozszyfrowaniu zakresu sytuacji. Na przykład, rentgen może pomóc weterynarzowi dowiedzieć się, czy plastik stanowi poważne ryzyko dla twojego zwierzaka.

Wywoła wymioty

W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może uznać, że wywołanie wymiotów jest najlepszym sposobem na usunięcie plastiku z ciała psa. Ponownie, zależy to od wielkości i ostrości plastiku, więc będzie się różnić w zależności od przypadku. 

Zasugeruje operację

Niestety, jeśli twój zwierzak ma poważną przeszkodę trawienną, która zabrania ich układowi trawiennemu funkcjonować w normalny sposób, zostanie zasugerowana operacja.

Profilaktyka i bezpieczeństwo

Aby nie dopuszczać do sytuacji, w której pies je plastik, unikaj podawania zwierzakowi zabawek podatnych na połknięcie. Staraj się także wyrzucać śmieci (szczególnie po jedzeniu) lub umieszczaj je w miejscach niedostępnych dla Twojego pupila. Profilaktyka to klucz do bezpieczeństwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *