Czy Twój pies ciągle się drapie? Mimo upływu czasu, zachowanie to nie ulega zmianie? Zwierzak budzi Cię w nocy, a w ciągu dnia przerwa zabawę, żeby się podrapać? Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje.

Dlaczego pies bez przerwy się drapie?

Drapanie u psa wywoływane jest przez różne czynniki. Do najczęstszych dolegliwości należą alergie, infekcje oraz pasożyty (pchły). Do popularnych problemów powodujących drapanie u psa należy świąd, który pojawia się w przypadku kontaktu z alergenami, takimi jak dezodoranty, czy nieodpowiednie środki pielęgnacyjne (np. szampon).

Chcesz wiedzieć, dlaczego pies bez przerwy się drapie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że takie zachowanie nie jest normalne. Jeżeli zwierzak robi to od czasu do czasu i w niewielkiej intensywności, nie masz się czym martwić. To normalne, że psy czasami się podrapią, ale jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się non stop, może to być oznaką problemu. Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może odczuwać swędzenie. Drapanie jest często spowodowane przez pchły lub inne pasożyty, ale może być również oznaką choroby podstawowej, takiej jak niedoczynność tarczycy.

Co zrobić, gdy pies cały czas się drapie?

Gdy pies ciągle się drapie, udaj się do weterynarza. Niech specjalista postawi diagnozę. Najczęściej powodem jest alergia, ewentualnie obecność pasożytów. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej diagnozy. Z tego względu czym prędzej udaj się do specjalisty. Nie panikuj, ale jednocześnie nie zwlekaj. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej.

Przeczytaj:  Jak rozpoznać gorączkę u psa? Poradnik

dlaczego pies ciągle się drapie

Powody drapania się psa – 4 powody

Pies może drapać się z różnych powodów:

 • pchły
 • alergia sezonowa
 • uczulenie na żywność
 • infekcja skórna
 

Pamiętaj, że:

 • Twój pies może się często drapać, jeśli ma alergie pokarmowe lub sezonowe.
 • Infekcje skóry spowodowane przez bakterie lub drożdże mogą również prowadzić do niekontrolowanego drapania.
 • Niektóre choroby skóry mogą również powodować silne swędzenie.

#1 Pchły

Kiedy pchły żerują, pozostawiają ślinę na skórze zwierzęcia. Ta ślina powoduje tymczasowe podrażnienie u większości psów, ale niektóre psy są rzeczywiście uczulone na ślinę pcheł. Pies niealergiczny ugryzie lub skubnie przy ukąszeniu pchły, ale niewiele więcej. Jednak jeśli pies jest uczulony na ślinę pchły, swędzenie (gryzienie, żucie, drapanie itp.) staje się znacznie bardziej intensywne i trwa długo po tym, jak pchła zniknie.

Często można znaleźć pchły na brzuchu psa, tylnych łapach i wokół ogona. Przy dokładnej inspekcji możesz być w stanie zobaczyć samą pchłę lub jej odchody, które wyglądają jak małe kawałki czarnego pieprzu.

#2 Alergie sezonowe

Twój pies może bardziej odczuwać swędzenie w cieplejszych miesiącach, kiedy wokół jest więcej pcheł i komarów, a rośliny zaczynają wydzielać pyłki.

Większość psów nie ma problemów z pyłkami, ale w niektórych przypadkach Twój pies może mieć genetyczną predyspozycję do alergii, mówi Miller. Kiedy pies ma reakcję alergiczną na pyłki, kurz lub pleśń, często można zaobserwować, że nadmiernie drapie się lub gryzie wokół łap i uszu.

Nie ma sposobu na wyleczenie psa z alergii sezonowych, ale istnieją sposoby leczenia, które mogą złagodzić lub zatrzymać objawy. Sterydy takie jak kortyzon i leki przeciwhistaminowe takie jak difenhydramina są od dawna stosowane w leczeniu psów z alergią. Zawsze należy porozmawiać z lekarzem weterynarii przed podaniem psu leków na alergię – weterynarz może upewnić się, że jest to właściwe leczenie dla Twojego psa i pomóc Ci obliczyć odpowiednią dawkę, w oparciu o wagę psa.

Przeczytaj:  Kiedy psy otwierają oczy po narodzinach?

#3 Alergie pokarmowe

Jeśli twój pies ma alergię pokarmową, mogą mieć reakcję natychmiast po jedzeniu, ale objawy wrażliwości na żywność mogą budować się bardziej stopniowo w czasie. Twój pies może zacząć się drapać, wraz z innymi objawami, takimi jak:

 • Wymioty i biegunka
 • Niezdrowo wyglądająca skóra lub sierść
 • Przewlekłe infekcje uszu lub łap
 

Jeżeli poza ciągłym drapaniem występują powyższe objawy, prawdopodobnie jest to alergia pokarmowa.

#4 Infekcje skóry

Infekcje bakteryjne i drożdże w skórze psa mogą również powodować swędzenie, prowadzące do ciągłego drapania. Chociaż każdy pies może dostać infekcję skóry, Twój pupil jest na to bardziej narażony, jeśli ma alergie lub chorobę, która powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej.

Jeśli nie ma żadnego problemu leżącego u podstaw infekcji, lekarz weterynarii może przepisać antybiotyk, aby leczyć infekcje bakteryjne i tabletki przeciwgrzybicze, aby leczyć infekcje drożdżowe.

Podsumowanie

 • Powodem ciągłego drapania psa mogą być: pchły, alergia pokarmowa lub pokarmowa, infekcja skóry.
 • Ciągłe drapanie się psa nie jest normalne i wymaga interwencji. Należy znaleźć źródło problemu, aby następnie go rozwiązać.
 • Jeżeli pies ciągle się drapie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest udanie się do weterynarza, aby to specjalista postawił diagnozę.
 

pies drapie się bez przerwy

FAQ dotyczące ciągłego drapania przez psa

Czy ciągłe drapanie się psa jest niebezpieczne?

Ciągłe drapanie jest oznaką dolegliwości: obecności pcheł, alergii sezonowej bądź pokarmowej lub infekcji skórnej. Drapanie może doprowadzić do coraz intensywniejszego swędzenia. Jest więc niebezpieczne i powinno spotkać się z natychmiastową reakcją opiekuna zwierzaka.

Co zrobić, gdy pies ciągle się drapie?

Gdy pies ciągle się drapie, należy udać się do weterynarza. To specjalista powinien zbadać pupila, aby następnie postawić diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *