Masz wrażenie, że Twój pupil nieco dziwnie się zachowuje? Podczas spacerów zwierze zatrzymuje się na chwilę, aby następnie zjeść trawę? Bardzo często mówi się, że to zachowanie nawiązuje do braku witamin i minerałów u zwierzęcia. Inni twierdzą, że to czyszczenie żołądka w naturalny i bezpieczny sposób. Jaka jest prawda? I dlaczego pies je trawę?

Dlaczego mój pies je trawę?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może pasać się na Twoim trawniku. Z tego względu należy wspomnieć o nich wszystkich.

Niektórzy weterynarze twierdzą, że psy mogą jeść trawę, kiedy nie czują się dobrze, aby wywołać u siebie wymioty i w ten sposób poczuć się lepiej. Fakt ten szczególnie dotyczy zwierzaków, które na co dzień przebywają w domu. Często są karmione nieodpowiednimi produktami, a innym razem samodzielnie sięgają po pożywienie, które dla pupila jest po prostu szkodliwe.

W praktyce jednak istnieje także grupa weterynarzy, którzy poważnie kwestionują hipotezę, że psy jedzą trawę z powodu czyszczenia żołądka, mówiąc, że zwierzaki te nie są na tyle inteligentne, aby decydować się na „leczenie” w ten sposób.  Wiele badań wskazuje na to, że większość psów, które jedzą trawę, nie czuje się wcześniej źle, a przynajmniej nie sprawia takiego wrażenia. Co więcej, nie zawsze spożycie trawy prowadzi do wymiotów u psa.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa reagować na imię?

Dlaczego pies je trawę? Innym możliwym powodem jest poprawa trawienia, leczenie robaków jelitowych lub zaspokojenie jakiejś potrzeby żywieniowej, w tym zapotrzebowania na błonnik. Jedno z opublikowanych badań donosi o pudlu miniaturowym, który jadł trawę, a następnie wymiotował codziennie przez siedem lat (i nic złego w tym czasie mu się nie stało, czuł się świetnie). Trzy dni po wprowadzeniu diety wysokobłonnikowej właściciel poinformował, że pies całkowicie przestał jeść trawę. Oczywiście istnieje również możliwość, że Twój pies po prostu lubi smak trawy. Trudno jednoznacznie stwierdzić.

W praktyce jednak jedzenie trawy przez psa nie powinno budzić Twojego niepokoju. Okazuje się, że to najczęściej niedobór witamin i minerałów, który pupil chce w ten sposób uzupełnić, czując potrzebę zjedzenia kilku zielonych źdźbeł.

Czy powstrzymać psa przed jedzeniem trawy?

Wyjaśniliśmy, dlaczego pies je trawę. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies robi to z nudów, warto upewnić się, że ma wystarczająco dużo ruchu. Zaangażuj go w jakieś zajęcia. Spróbuj rzucać frisbee lub zagrać z nim w inną interaktywną grę, albo kup mu solidną zabawkę do żucia, która zapewni odpowiednie zajęcie.

Przeczytaj:  Dlaczego pies ciągle się drapie?

Nie musisz powstrzymywać swojego pupila przed jedzeniem trawy. Jeśli jednak istnieje prawdopodobieństwo, że zachowanie Twojego psa związane jest z brakiem witamin i minerałów, warto podjąć odpowiednie działanie, które temu zaradzi. Przede wszystkim przyda się karma uzupełniająca niedobory. Pamiętaj także, aby w razie wątpliwości zgłosić się do weterynarza.

Chociaż większość ekspertów zgadza się, że jedzenie trawy przez psa nie jest szkodliwe, należy pamiętać, że niektóre herbicydy i pestycydy stosowane do nawozu trawnika mogą być dość toksyczne podczas spożywania. Ponadto wiele popularnych roślin domowych i ogrodowych negatywnie wpływa na układ trawienny czworonożnego przyjaciela, co może prowadzić do problemów, jeśli pies będzie się nimi zajadał razem z trawą. Miej to na uwadze!

Podsumowanie

Dlaczego pies je trawę? Najprawdopodobniej zwierzę zachowuje się w ten sposób, aby:

  • uzupełnić niedobór witamin i minerałów,
  • wyczyścić żołądek,
  • nie nudzić się.
 

Powód może być jeden lub kilka z nich. Jeżeli jednak zachowanie Twojego pupila jest dla Ciebie niepokojące, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który postawi diagnozę.

Źródła badań

Clinical Findings in Healthy Dogs Fed With Diets

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *