Twój pies zawsze ma mokry, zimny nos i zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nosie Twojego psa.

Czy to normalne, że pies ma mokry nos?

W ciągu dnia psy mają zazwyczaj bardzo mokre i chłodne nosy,  ale kiedy śpią, normalne jest również to, że są ciepłe i suche. W przypadku poszczególnych psów często występują różnice, więc podczas gdy jeden pies może mieć zawsze mokry i zimny nos, inny może mieć taki, który jest zazwyczaj znacznie bardziej suchy lub cieplejszy. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest normalne dla każdego szczeniaka w Twoim domu.

Dlaczego pies zawsze ma mokry nos?

Istnieje wiele powodów, które zostały zaproponowane, aby wyjaśnić, dlaczego nos psa jest mokry i być może nauka nie zna jeszcze dokładnej odpowiedzi.

Wiemy jednak, że wewnątrz psiego nosa znajdują się gruczoły, które wydzielają cienki, wodnisty materiał, który prawdopodobnie przyczynia się do zwiększenia wilgotności, podobnie jak płyny znajdujące się w naszych nosach. Ten płyn odprowadza się na powierzchnię nosa, odparowuje, a następnie pomaga w chłodzeniu psa. 

Przeczytaj:  Dlaczego pies ciągle się drapie?

Opuszki nosa i łapy to jedyne miejsca, w których psy mogą się pocić, więc ten mechanizm chłodzenia (wraz z dyszeniem) może być dla nich ważny, zwłaszcza w upalne dni. Dodatkowo, nasi psi przyjaciele mają tendencję do częstego lizania nosa, co – podobnie jak w przypadku ludzi oblizujących wargi – utrzymuje wilgoć w nosie.

Ta wilgoć może również pomóc w nawilżeniu powietrza, które dostaje się do jamy nosowej psa, co zapobiega wysuszeniu dróg oddechowych i może nawet pomóc w zapobieganiu infekcji dróg oddechowych. 

Niektórzy spekulują, że wilgoć pomaga psom zachować zapachy, poprawiając w ten sposób ich zmysł węchu. 

Co to znaczy, że nos psa jest suchy?

Suchy nos może być całkowicie normalny, a niektóre psy mają tendencję do posiadania bardziej wilgotnych nosów niż inne. Na przykład, bardzo często śpiące psy mają ciepłe, suche nosy, ponieważ nie są obudzone, aby je lizać. 

Czasami suchy nos może wskazywać na odwodnienie lub gorączkę, ale zazwyczaj tak nie jest. Jeśli Twój pies zachowuje się źle i ma suchy nos, może to być powód do niepokoju i powinieneś zadzwonić do lekarza weterynarii.

Przeczytaj:  Ile zarabia pies w reklamie?

Czy powinieneś zabrać psa do weterynarza, jeśli jego nos jest suchy?

Jeśli Twój pies ma suchy nos, ale czuje się dobrze i zachowuje się normalnie, można bezpiecznie monitorować sytuację przez pewien czas. Zaoferuj psu trochę wody, spróbuj zabrać go do wilgotnego środowiska (siedzenie w łazience z psem po uruchomieniu prysznica jest świetne do tego), i monitoruj je pod kątem wszelkich innych możliwych objawów. Szanse są dobre, że sprawy wrócą do normy dość szybko bez wycieczki do szpitala weterynaryjnego.

Jeśli jednak Twój pies wydaje się być ospały, nie je dobrze lub czujesz, że Twój pies nie czuje się dobrze, umów się na wizytę u weterynarza i wspomnij mu, że zauważyłeś, że nos Twojego psa jest wyjątkowo suchy. W ten sam sposób, jeśli nos Twojego psa jest chropowaty, surowy lub ma krwawiące miejsca, również powinieneś umówić się na wizytę.

Dlaczego pies ma mokry nos? Podsumowanie

  • Mokry nos u psa to całkowicie normalne zjawisko
  • Nawilżony nos pozwala psom maksymalnie wykorzystywać zmysł węchu
  • Jeżeli pies ma suchy nos, nie panikuj
  • W przypadku chropowatego lub krwawiącego nosa u psa skontaktuj się z weterynarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *