Fakty o psach to interesujące aspekty z życia zwierzaków, o których prawdopodobnie nie masz pojęcia. Przy całej tej miłości, przytulaniu i towarzystwie, jakie dają nam Ci czworonożni członkowie rodziny, możemy przynajmniej dowiedzieć się trochę więcej o tym, co czyni je tak wyjątkowymi. Niezależnie od tego, czy masz małego, czy dużego pupila, istnieje wiele faktów na temat psów, które wykraczają poza ich zachowanie i wyraz twarzy lub machanie ogonem. Choć lista ta mogłaby się ciągnąć w nieskończoność, postanowiliśmy wybrać najciekawsze i zaskakujące 32 fakty o psach!
#1 Ośrodek „węchu” w mózgu psa jest 40 razy większy od ludzkiego
Psy potrafią wyczuwać zapach tysiące razy lepiej niż ludzie. Ich nosy mają miliony więcej receptorów zapachowych – na przykład nos człowieka ma średnio 5 milionów, a nos jamnika 125 milionów, co sprawia, że psy są przydatne w wywąchiwaniu różnych substancji. To dlatego znajdują zastosowanie w policji oraz służbach specjalnych.
#2 Uszy u psów są całkiem imponujące
Psi węch może i jest niesamowity, ale nie zapominajmy o ich słuchu! Wszystko, począwszy od ułożenia uszu, a skończywszy na mięśniach, które w nich pracują, pomaga psom wychwycić wiele dźwięków, których ludzie nie są w stanie usłyszeć. W rzeczywistości najpopularniejszym wyjaśnieniem, dlaczego psy przechylają głowę, jest to, że próbują zlokalizować źródło dźwięku.
#3 Zmysł smaku u psów jest słabo rozwinięty
Psy mają około jednej szóstej kubków smakowych, jakie mają ludzie (1700 kubków smakowych, podczas gdy człowiek ma ich około 9000). To dlatego psy z równym zapałem pochłaniają gnijące resztki jedzenia (lub trawę), jak i miskę karmy czy kawałek steku. Dla tego zwierzaka smak ma zdecydowanie mniejsze znaczenie podczas posiłku, właśnie ze względu na intensywność.
#4 Żadne dwa psie nosy nie są takie same
Psi nos jest odpowiednikiem ludzkiego odcisku palca – każdy z nich ma unikalny wzór grzbietów i fałd. To ciekawy fakt o psach, który może zaskakiwać. Nie dość, że nosy są niepowtarzalne, to przy okazji niezwykle czułe!
#5 Psy śnią jak ludzie
Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że Twój pupil drga we śnie, prawdopodobnie oznacza to, że śni. Naukowcy odkryli, że psy mają podobne wzorce snu i aktywności mózgu jak ludzie, przy czym małe rasy mają tendencję do śnienia częściej niż duże. Specjaliści sugerują, że psy prawdopodobnie wyobrażają sobie znajome czynności, takie jak zabawa na świeżym powietrzu lub gonitwa za ogonem.

#6 Psy są równie inteligentne, jak dwuletnie dziecko
Dwuletni maluch i szczeniak mają takie same zdolności umysłowe. Pies jest w stanie zrozumieć i zapamiętać około 200-300 słów. Bywa zazdrosny i potrafi nieco „oszukiwać”, na przykład po to, aby zdobyć ulubiony smakołyk. Oczywiście inteligencja różni się także w zależności od rasy – według badań border collie są najmądrzejszą rasą psów.
#7 Machanie ogonem to język ciała
Jeśli Twój pies podekscytowany macha ogonem, to znaczy, że cieszy się na Twój widok, prawda? Jak się okazuje, niekoniecznie. Psy machają ogonem w prawo, gdy są szczęśliwe, a w lewo, gdy są przestraszone. Niskie machanie oznacza, że są niepewne, a szybkie machanie ogonem, któremu towarzyszą napięte mięśnie lub rozszerzone źrenice, może sygnalizować agresję.
#8 Psy mają „szósty zmysł”
Twój pies czasami się dziwnie zachowuje? Potrafi reagować na różne „niewidzialne” bodźce? Jak się okazuje, zwierzaki mają dosłownie szósty zmysł! Badania wykazują, że wiele psów niepokoi się nawet kilka godzin przed burzą. Najczęściej to marudzenie, nieregularne zachowanie lub próby ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Istnieją nawet doniesienia, że psy potrafią wyczuwać choroby.
#9 Psy mają gruczoły potowe tylko w łapach
Psy nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele. Jedynym miejscem są opuszki łap. Główną formą chłodzenia jest dyszenie. To fakt o psach, o którym z pewnością znaczna większość osób nie zdaje sobie sprawy!
#10 Łapy Twojego psa mogą pachnieć kukurydzą
Niektórzy właściciele zwierząt mogą zauważyć, że wokół ich psów unosi się delikatny zapach chipsów kukurydzianych lub popcornu. Jest to zjawisko potu oraz bakterii gromadzących się w łapach. Wówczas wytwarzany jest związek chemiczny, którego zapach przypomina kukurydzę i popcorn.
#11 Nieprzyjemny zapach z ust świadczy o chorobie
Wiele osób spodziewa się tego, że z pyska Twojego psa będzie unosił się nieprzyjemny zapach, uważając to za normę. Zwykle jednak takie zjawisko jest oznaką choroby zębów lub innych problemów zdrowotnych. Najlepiej udać się do weterynarza. Jasne, oddech Twojego psa nie będzie pachnieć fiołkami, ale z pewnością nie powinien być odpychający!
#12 Zjadanie odchodów przez psy nie jest niczym niezwykłym
To żadna tajemnica: psy często jedzą własne odchody. Choć może to być obrzydliwe, eksperci twierdzą, że jest to całkowicie normalne zachowanie, wywodzące się z czasów sprzed udomowienia, czyli sprzed tysięcy lat. Zachowanie to jest bardziej powszechne u szczeniąt, podczas gdy starsze psy zazwyczaj z niego wyrastają, choć niektóre nadal to robią w dorosłym życiu. Zjawisko to może być spowodowane między innymi uwarunkowaniami genetycznymi – dawniej psy często były głodne, szczególnie gdy musiały radzić sobie samodzielnie w terenie. Dziś opiekuje się nimi człowiek, ale stare nawyki pozostały.

#13 Psy bywają zazdrosne
Nie wiemy, czy psy odczuwają zazdrość dokładnie w taki sam sposób, jak ludzie. Faktem jednak jest, że pies na widok swojego właściciela z innym zwierzakiem zaczyna zachowywać się dość dziwnie. To z pewnością pasuje do inteligencji psów, która jest na równi z inteligencją malucha.
#14 Ludzka czułość może być dla psów sterująca
Oczywiście, że bardzo kochasz swojego pupila. Problem w tym, że bardzo często czułość okazywana psom (przytulanie) może być dla zwierzaka stresująca. Oczywiście z czasem możesz przyzwyczaić czworonoga do tego zachowania (wiele z nich ostatecznie to lubi), jednak na początku zachowuj ostrożność. Zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest głaskanie.
#15 Psy nie są daltonistami
To jeden z najczęstszych psich „faktów”, które w rzeczywistości są nieprawdziwe. Wbrew panującemu mitowi, że psy widzą tylko w czerni i bieli, Twój pupil w rzeczywistości widzi nieco szersze spektrum kolorów. O ile mają one problemy z rozróżnianiem różnych odcieni zieleni i czerwieni, które w większości przypadków jawią się po prostu jako szarości i brązy, o tyle odcienie niebieskiego i żółtego są dla psów stosunkowo jasne.
#16 Pies reaguje na Twój ton
Nie zapominaj, że psy nie doświadczają całej gamy emocji, jakie odczuwają ludzie, więc jeśli próbujesz szkolić lub upominać swojego psa, gniewny ton i bardzo donośny głos mogą sprawić, że będzie on płochliwy. Dodatkowo możesz wykorzystywać swoją barwę głosu i ton do tego, aby odpowiednio szkolić pupila. W praktyce ważniejsze jest nie to, co mówisz, ale to, jak wypowiadasz różne słowa.
#17 Ziewanie psa to nie to samo, co ziewanie człowieka
Kiedy Twój pies wydaje z siebie wielkie ziewnięcie, prawdopodobnie zakładasz, że oznacza ono to samo, co nasze ziewanie – że jest senny. I z pewnością może to być oznaką zmęczenia, ale psy ziewają również z innych powodów. Robią to, aby się uspokoić, więc powtarzające się ziewanie może być oznaką, że Twój pupil jest niespokojny lub zestresowany. Gdy poznasz swojego zwierzaka nieco lepiej, spędzając z nim więcej czasu, zaczniesz lepiej rozumieć jego zachowanie.
#18 Psy tak naprawdę nie mają nic do kotów
Pies nienawidzący kota to stereotyp. Ewolucyjny instynkt łowiecki psów jest powodem, dla którego gonią one za wszystkim, co małe i szybkie, niezależnie od tego, czy jest to ich ulubiona piłka, gołąb, mysz, czy kot. Pies po prostu zrobi wszystko, aby to złapać. Można więc stwierdzić, że psy nie mają nic osobistego do kotów, po prostu tak działa ich instynkt.
#19 Psy nagrzewają się szybciej niż ludzie
Normalna temperatura ciała psów jest nieco wyższa niż ludzi (około 38 stopni Celsjusza), co oznacza, że wyższe temperatury na zewnątrz mają na pupila jeszcze intensywniejszy wpływ. Dlatego należy zachować ostrożność podczas spacerów z psem w gorący dzień.
#20 Wyciąganie ręki nie jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z nowym psem
Przedstawiane fakty o psach zwykle są zabawne, ale czas na nieco poważniejszą kwestię. Jeżeli spotykasz nieznajomego zwierzaka, raczej unikaj bezpośredniego kontaktu. Stara rada „wyciągnij rękę do nieznanego psa i daj mu się obwąchać” ma rację bytu, ale rób to ostrożnie. Agresywne osobniki na takie zachowanie mogą zareagować agresywnie. Jeżeli czworonóg jest niespokojny, ale chcesz się do niego zbliżyć, lepiej zrobić to od boku. Wówczas pies nie odbierze Twojego zachowania jako dominującego, więc istnieje mniejsze ryzyko ataku.
#21 „Psie lata” różnią się znacznie w zależności od rasy
Kolejnym ważnym faktem o psach jest sposób liczenia lat u tych zwierzaków. Nie, każdy psi rok nie równa się automatycznie siedmiu latom ludzkim, jak można by sądzić na podstawie jednego z najbardziej znanych zabawnych faktów o psach. Dlatego warto nieco więcej dowiedzieć się o rasach psów, aby określać ich wiek. Z reguły mniejsze zwierzaki, żyją dłużej, niż te większe. Dla przykładu średnia długość życia yorkshire terrier to 13-15 lat, a bernardyna to 8-10 lat.
#22 Dominacja nad psem nie jest dobrym pomysłem
Mimo że przez wiele lat teoria „dominacji” w szkoleniu psów cieszyła się sporą popularnością, w praktyce lepiej tego unikać, szczególnie jeżeli w grę wchodzi wykorzystanie siły. Jeżeli chcesz pokazać zwierzakowi, że jesteś ważniejszy, możesz jeść przed nim, wychodzić pierwszy przez drzwi, dodatkowo wydają komendy stanowczym głosem. Nigdy nie używaj siły! Stosowanie kar jest nieskuteczne i tylko zniechęca zwierzaka do Ciebie – nie wspominając już o moralności i współczuciu!

#23 Psie lizanie to nie zawsze pocałunek
Może Ci się wydawać, że polizanie po twarzy to sposób psa na przekazanie Ci pocałunku – i czasami tak właśnie jest. Psy liżą się, aby nawiązać więź, tak jak matka może lizać swoje nowo narodzone szczeniaki. Ale kiedy pies się rodzi, instynkt każe mu polizać matkę po twarzy, aby dać jej sygnał, że ma podać szczeniakowi jedzenie, więc to czynność odgrywająca nieco inną rolę.
#24 Pieszczoty z psami mogą obniżyć ciśnienie krwi
Można znaleźć wiele badań i zabawnych faktów na temat psów i korzyści zdrowotnych płynących z ich posiadania. I ten fakt jest prawdziwy: głaskanie szczeniaka może spowodować spadek ciśnienia krwi o około 10 procent.
#25 Psy mają trzy powieki
Kolejny fakt o psach, który może być naprawdę zaskakujący. Te zwierzaki mają trzy powieki w każdym oku! Oprócz górnej i dolnej powieki, w kąciku oka mają „błonę nekrotyczną”, która służy przede wszystkim do usuwania kurzu i śluzu z rogówki. Koty też ją mają. Możesz to zauważyć, gdy Twój zwierzak nagle się obudzi, ponieważ podczas snu błona jest zamknięta.
#26 Czekolada może być śmiertelna dla psów
Powszechnie wiadomo, że psy nie mogą jeść czekolady, ale czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego? Czekolada zawiera składnik o nazwie teobromina, którego psy nie są w stanie strawić. Spożycie czekolady może spowodować w ich organizmie nagromadzenie się toksycznych substancji, które mogą okazać się śmiertelne.
#27 Psy śpią zwinięte w kłębek z powodu instynktu
Psy nie zwijają się w kłębek podczas snu tylko po to, aby dodać sobie uroku. Zwijają się w kłębek z powodu biologicznego instynktu, aby chronić swoje ważne narządy i utrzymać ciepło.
#28 Najlepszy czas na sprowadzenie szczeniaka do domu to okres między 7 a 8 tygodniem życia
Wielu weterynarzy i hodowców jest zgodnych co do tego, że 7-8 tygodni to optymalny czas na zabranie szczeniaka do domu po raz pierwszy. Największy wpływ na tę decyzję ma okres socjalizacji szczeniaka, który zwykle przypada na 6-12 tydzień życia. W tym okresie szczenię uczy się norm życia codziennego. Najlepiej, aby psy trafiły do nowego domu w tym czasie, aby mogły się przystosować do nowego otoczenia.
#29 Psy są bezpośrednimi potomkami wilków
Istnieje wiele ras psów, które wyglądem przypominają wilki, ale czy wiesz, że wszystkie psy, które dziś kochamy, pochodzą od dzikiego wilka? Wilki z pewnością nie byłyby dobrymi zwierzętami domowymi, a choć istnieją mieszańce wilka z psem, są one zalecane tylko doświadczonym właścicielom psów.

#30 Pies wpatruje się w człowieka w konkretnym celu
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twój pies się na Ciebie gapi, nie jesteś sam, ale odpowiedź jest bardzo dobra. Twój pies próbuje tylko dowiedzieć się, czego dokładnie od niego oczekujesz, aby Cię uszczęśliwić. Szuka więzi i reakcji. Możliwe też, że Twój pupil po prostu Cię kocha i chce na Ciebie patrzeć.
#31 Psy zbliżają się, gdy są podekscytowane
Właściciele psów z pewnością dobrze znają zjawisko zbliżania się zwierzaka do twarzy, szczególnie gdy leżysz na łóżku. Wtedy zwierzak wpada z impetem na prześcieradło i pędzi w kierunku Twojej twarzy. Nawet nie wiesz, kiedy i kończysz cały obśliniony. To właśnie podekscytowanie psa!
#32 Pies nie może jeść pestek owoców
Pestki owoców, na przykład jabłek, brzoskwini oraz wiśni, posiadają w swoim składzie substancje, które w żołądku zwierzaka wytwarzają truciznę: cyjanowodór. Dlatego podawanie takich produktów pupilowi nie powinno nigdy mieć miejsca.
Podsumowanie
Zebrane fakty o psach pozwolą lepiej zrozumieć zachowanie pupila i są ciekawym zbiorem najważniejszych informacji. Nie ważne czy masz już pupila w swoim domu, czy dopiero planujesz się nim zaopiekować – zawsze staraj się jak najwięcej dowiedzieć o czworonogu, jego nawykach oraz potrzebach.
Najczęściej zadawane pytania
Jak lepiej zrozumieć zachowanie psa?
Psa najłatwiej i najlepiej zrozumieć poprzez interakcję i spędzanie czasu. Obserwuj, jak zachowuje się zwierzak na co dzień. W ten sposób nawiążesz z nim relację i będziesz wiedzieć, co oznaczają poszczególne postawy.
Kiedy można przygarnąć szczeniaka do domu?
Jeżeli chcesz przygarnąć szczeniaka do domu, najlepszy czas na to okres między 7 a 8 tygodniem życia.