Wśród wielu pytań, przed którymi stają nowi i doświadczeni właściciele psów, jest jedno szczególnie ważne. Ile razy powinien jeść pies w ciągu dnia? Dieta i odżywianie to kluczowe elementy, dzięki którym zwierzak pozostanie zdrowy i silny. Chociaż nie ma sztywnej reguły określającej, jak często pies powinien jeść, postaramy się udzielić jak najlepszej odpowiedzi na to pytanie.

Ile razy powinien jeść pies na dobę?

Ile razy powinien jeść pies w ciągu dnia? Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie zwierzakowi posiłku dwa razy dziennie: rano i wieczorem.  Jednak ważniejsza od częstotliwości karmienia jest wielkość porcji posiłku. Wielkość porcji może się różnić w zależności od rasy, wieku i stanu zdrowia psa, a ustalenie właściwej ilości może być trudne.

Lekarze weterynarii zalecają karmienie psa co najmniej dwa razy dziennie. Psy z problemami zdrowotnymi lub wymagające diety mogą potrzebować specjalnych schematów żywienia lub ograniczeń w jedzeniu. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o nawykach żywieniowych swojego psa, aby upewnić się, że spełniasz jego potrzeby żywieniowe i zdrowotne.

Rasa odgrywa dużą rolę przy podejmowaniu decyzji o częstotliwości karmienia psa. Na przykład psy dużych ras często wymagają więcej karmień i więcej kalorii dziennie niż psy ras średnich i małych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wiek. Zapotrzebowanie kaloryczne dwumiesięcznego Yorkshire Terriera różni się znacznie od zapotrzebowania dwuletniego Bernardyna. Ilość pokarmu podawaj zgodnie z zaleceniami specjalisty lub informacją umieszczoną na opakowaniu karmy.

Przeczytaj:  Co Zrobić Gdy Pies Połknie Plastik?

jedzący pies

Ile powinny jeść szczeniaki?

Ponieważ szczenięta szybko rosną, potrzebują więcej pożywienia niż psy dorosłe. Żywienie szczeniąt ma kluczowe znaczenie dla stworzenia podstaw przyszłego wzrostu, a także dla rozwoju kości i organów. Szczenięta muszą otrzymywać w diecie określoną ilość wapnia, w przeciwnym razie może dojść u nich do rozwoju chorób metabolicznych kości lub schorzeń ortopedycznych, takich jak wczesne zapalenie stawów. Zwłaszcza szczenięta ras toy są podatne na hipoglikemię.

Szczenięta wymagają małych, częstych karmień. Przez kilka pierwszych miesięcy życia szczenięta potrzebują małych posiłków w ciągu dnia, ponieważ przechodzą z mleka matki na pokarm stały. Od około czwartego miesiąca życia szczenięta mogą zacząć jeść około trzech razy dziennie, a po tym okresie szybko przechodzą na karmienie dwa razy dziennie.

Podawanie karmy trzy lub cztery razy dziennie ułatwia szczeniętom trawienie i pomaga utrzymać stały poziom energii. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością podawanej karmy, ponieważ szczenięta z nadwagą częściej stają się otyłymi dorosłymi psami.

Szczenięta ras małych potrzebują od 4 do 6 posiłków dziennie przez pierwsze trzy miesiące życia. Szczenięta ras średnich wymagają trzech posiłków dziennie, a szczenięta ras dużych zazwyczaj potrzebują od 3 do 4 posiłków dziennie. Chociaż rasa jest ważnym czynnikiem, metabolizm i poziom energii mogą się różnić nawet o 30%. Dlatego też należy odpowiednio dobierać posiłki.

Mimo że szczenięta szybko rosną, ważne jest, aby od czwartego do dwunastego miesiąca życia utrzymywać stałe spożycie kalorii i ilość podawanego pokarmu. Z wiekiem szczenięta zużywają mniej kalorii na wzrost. Ta kompleksowa tabela żywienia szczeniąt zawiera zalecane przez weterynarzy wskazówki dotyczące ilości i częstotliwości karmienia szczeniąt.

Przeczytaj:  Co Zrobić Gdy Pies Połknie Plastik?

Ile powinny jeść dorosłe psy?

Nie daj się oszukać swojemu psu i nie namawiaj go na więcej posiłków, gdy ten zerka na Ciebie słodkim wzrokiem. Większość psów potrzebuje tylko dwóch posiłków dziennie, ale jeśli przyłapiesz swojego psa na żebraniu, okazjonalny zdrowy smakołyk może pomóc.

Sztuczka polega na tym, aby upewnić się, że nie podajesz psu więcej, niż jest to zalecane. Etykiety na produktach spożywczych mogą wprowadzać w błąd lub dezorientować. Ogólne tabele żywieniowe mogą przesadnie wyliczać ilość karmy dla psa lub wykorzystywać nieaktualne informacje.

Aby określić ilość karmy, jaką należy podawać psu, należy zacząć od poznania szacunkowej masy ciała dorosłego psa. Następnie spójrz na opakowanie karmy i zapoznaj się z tamtejszą skalą. Na ogół jest ona precyzyjna i prawidłowa.

Podsumowanie

  • Ile razy powinien jeść pies w ciągu dnia? Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie dwóch posiłków.
  • Jeżeli nie wiesz, ile karmy podać zwierzakowi, zapoznaj się z informacją umieszczoną na etykiecie produktu.
  • Ilość podawanej karmy zależna jest od wieku i rasy psa.
  • Unikaj podawania zbyt dużej ilości karmy, aby nie doprowadzić zwierzęcia do nadwagi.

FAQ

Ile razy powinien jeść pies w ciągu dnia?

Podawanie psu jedzenia dwa razy dziennie jest wystarczające w znaczącej większości przypadków.

Ile karmy dawać psu?

Gramatura posiłku uzależniona jest od wieku oraz masy psa. Sprawdź wagę swojego pupila, a następnie podaj zwierzakowi taką ilość karmy, jaką zaleca producent na opakowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *