Zastanawiasz się, jak nauczyć psa aport? Edukacja w tym zakresie wcale nie musi być trudna! Wyjaśniamy i podpowiadamy od A do Z, aby Twój czworonożny przyjaciel odpowiednio reagował na zadawane komendy. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować!
Zanim zaczniesz uczyć psa aport
Osoby zastanawiające się nad tym, jak nauczyć psa aport, bardzo często myślą, że jest to prosty zabieg szkoleniowy. Przecież pupile uwielbiają zabawy i aktywność! Problem w tym, że bieganie za patykiem może być naprawdę interesujące dla zwierzaka, ale jego przyniesienie to całkiem inna sprawa. W takim razie jak nauczyć psa aport? Zacznijmy od początku.
Jeśli Twój pies jest typem „siedzącego i gapiącego się zwierzaka”, Twoim pierwszym celem powinno być nauczenie go gonienia za przedmiotem, który chcesz, aby aportował. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje skuteczny sposób, aby zachęcić pupila do wykonywania poleceń. To smakołyki podawane w formie nagrody za dobre sprawowanie.
Zachęć psa, aby poszedł za przedmiotem, który chcesz, aby aportował. Kiedy go złapie, nagródź go smakołykiem. Możesz to robić na każdym etapie nauki, od momentu podejścia do przedmiotu, przez jego złapanie do pyska, aż po pozostawienie. W ten sposób pies nauczy się nie tylko tego, że warto iść za przedmiotem (bo dostanie nagrodę), ale także zrozumie, jakie kolejne kroki podejmować, aby dostać kolejne nagrody.
Pamiętaj, o tym, że nauka psa aport to nie tylko nagrody, ale przede wszystkim cierpliwość. Twoja cierpliwość! Trudno będzie przeszkolić zwierzaka jednego dnia. To proces, wymagający nieco więcej czasu, niż mogłoby się wydawać.
Oddawanie aportowanego przedmiotu
Największy problem dla wielu osób. Pies aportuje (w teorii), ale nie chce oddać przedmiotu. Po tym, jak Twój pies goni konkretny obiekt, następnym krokiem jest skłonienie go do tego, aby rzeczywiście przyniósł go z powrotem do Ciebie. W zależności od zachowania psa możesz zrobić wiele różnych rzeczy. Jeśli pies nie chce przynieść przedmiotu, pomocne może być użycie drugiej zabawki. Kiedy już „złapie” pierwszą, pokaż mu drugą i rzuć ją w przeciwnym kierunku. Prawdopodobnie nie będzie nosił pierwszej zabawki ze sobą, ale to przynajmniej przyzwyczai go do idei biegania z powrotem do ciebie po złapaniu przedmiotu. Po tym, jak to opanuje, spróbuj go zawołać, aby wrócił do ciebie, gdy trzyma przedmiot i poproś go o upuszczenie go. Jeśli pokażesz drugi przedmiot, prawdopodobnie upuści pierwszy i zacznie za nim gonić. W końcu nauczy się, że jeśli wróci do ciebie i upuści przedmiot, rzucisz go ponownie. Jest to naprawdę skuteczny sposób, który zdecydowanie warto wypróbować.
Ponownie, pamiętaj o cierpliwości! Nie każdy zwierzak zareaguje tak samo. Niektóre mogą być zniechęcone, inne zdenerwowane. Ty natomiast zachowaj spokój.
Jeśli pies zatrzyma się i upuści przedmiot przed dotarciem do Ciebie, cofnij się, jednocześnie powtarzając konkretną komendę, na przykład „przynieś!”. Początkowo zapewne zwierzak nie posłucha. Weź ponownie patyk lub zabawkę i odrzuć ją. Jeżeli motywujesz pupila to przynoszenia przedmioty przekąskami, postaraj się je dobrze schować. Często problem upuszczania przedmiotu zbyt wcześnie polega na chęci szybkiego zdobycia nagrody.
Jeśli jednak problem polega na tym, że nie chce puścić przedmiotu, powiedz odpowiednią komendę, np. „puść” lub „oddaj”, a następnie połóż smakołyk przy jego nosie. Większość psów upuści przedmiot, aby sięgnąć po przekąskę. W ten sposób wyrobisz nawyk u zwierzaka oddawania zabawki lub patyka w zamian za drobną nagrodę.
Pies łapie przedmiot i ucieka, zamiast go przynieść
Czasami podczas nauki aportowania pies łapie przedmiot i ucieka, zamiast go przynieść. Co wtedy zrobić? Pomocna może być smycz. Kiedy zwierzak już złapie przedmiot i zacznie uciekać, przytrzymaj smycz. Powoli przyciągaj ją do siebie. Nie szarp, zrób to delikatnie, dając sygnał pupilowi, że ma do Ciebie przyjść, a nie uciekać z zabawką lub patykiem. W tym przypadku ponownie warto uzbroić się w cierpliwość. Psy podejmujące próbę ucieczki mogą być uparte, co dodatkowo wydłuży proces szkolenia.
Pamiętaj, że pies nie będzie gonił za czymś, jeśli nie będzie tego chciał, więc nie krępuj się eksperymentować z różnymi przedmiotami (piłkami, frisbee, patykami), aż znajdziesz taki, który go zainteresuje.
Jak nauczyć psa aport w 4 krokach
- Rzucaj psu różne przedmioty, aby sprawdzić, za którym chętnie pobiegnie (patyk, piłka, frisbee).
- Gdy zwierzak wraca z przedmiotem, zachęcaj go smakołykami (nagroda) do jego oddawania.
- Powtarzaj odpowiednie komendy, aby ich wydźwięk kojarzył się psu z konkretną czynnością: aport, oddaj, przynieś.
- Zachowaj cierpliwość i często powtarzaj ten cykl, aż w końcu pies wyrobi sobie nawyk aportowania.
Podsumowanie
Wiesz już, jak nauczyć psa aport. Z czasem wykonywanie poszczególnych kroków stanie się naturalne, a szkolenie przeistoczy się w przyjemną zabawę. Wówczas Twój pies będzie czerpał radość z aportowania, a Ty spędzisz ze zwierzakiem miło czas.