Nowe szczeniaki, jak również dorosłe psy, które są nowe w Twoim domu, wymagają wielu szkoleń, zanim staną się cenionymi członkami Twojego gospodarstwa domowego. A szkolenie wymaga uwagi. Jak przyciągnąć czyjąś uwagę? Wzywasz jego imię.

Twój szczeniak lub nowy dorosły pies nie wchodzi do Twojego domu, znając swoje nowe imię. Pies musi się nauczyć, że kiedy wypowiadasz jego imię, oznacza to, że powinien zwrócić na Ciebie uwagę. A najlepszym sposobem na to jest nauczenie go kojarzenia swojego imienia z czymś pozytywnym.

Jak nauczyć psa reagować na swoje imię?

Niezależnie od tego, jak postanowiłeś nazwać swojego psa, możesz wykorzystać trening pozytywnego wzmocnienia, aby nauczyć go reagować na to imię, kojarząc je z czymś przyjemnym. Zaopatrz się w garść małych, miękkich smakołyków, które pies może szybko i łatwo przeżuć i połknąć. Możesz również chcieć mieć pod ręką kliker. Zacznij w cichym, zamkniętym miejscu, takim jak Twój salon.

Poczekaj, aż pies nie będzie patrzył na Ciebie, a następnie wypowiedz imię bardzo jasnym i radosnym tonem. Jak tylko pies odwróci się, aby na Ciebie spojrzeć, zaznacz to klikerem lub słowem, aby pies wiedział, że jest to właściwa reakcja, słowem takim jak „tak” lub „dobrze”, a następnie natychmiast daj psu smakołyk.

Powtórz ten proces kilka razy w ciągu dnia, a wkrótce twój nowy członek rodziny będzie wirował wokół każdego, kiedy usłyszy swoje imię.

Przeczytaj:  Pies po usunięciu zębów – jak się opiekować?

Jeśli masz problemy z uzyskaniem odpowiedzi, przenieś się na mniejszy i mniej rozpraszający obszar lub spróbuj zmienić smakołyki na coś o większej wartości dla psa – takie jak małe kawałki gotowanego kurczaka lub klopsiki z indyka – zawsze chwaląc, jak również dając smakołyk.

Gdy pies będzie konsekwentnie reagował na swoje imię, spróbuj podnieść stawkę. Przejdź przez pokój i powiedz jego imię. Albo powiedz jego imię i poczekaj, aż spojrzy na Ciebie, a nie tylko odwróci się w Twoją stronę, zanim podasz mu smakołyk. Gdy za każdym razem uzyskasz pożądaną uwagę, spróbuj przerwać podawanie smakołyków, ale zawsze udzielaj słownej pochwały. Dodaj rozproszenia i przenieś lekcje na zewnątrz.

Możesz grać w grę w imię w każdej chwili. Jest to łatwe do zrobienia, nawet gdy oglądasz telewizję lub gotujesz obiad, a twój pies kręci się z tobą. Kiedy zabierasz go na spacer, zawołaj imię swojego szczeniaka i oczekuj jego uwagi.

Konsekwencja jest ważna, więc chcesz wzmocnić to zachowanie wiele razy – najpierw za każdym razem, a potem z przerwami – aż uzyskasz automatyczną, solidną reakcję. W końcu twój pies będzie reagował na swoje imię za pochwałę i miłość, którą dajesz – a smakołyki nie będą konieczne.

Chcesz nauczyć psa reagować na imię? Porady!

Wybór smakołyków. Możesz użyć dowolnego smakołyku, który Twój pies lubi, ale dobrym pomysłem jest podzielenie ich na mniejsze kawałki, ponieważ będziesz używał ich dużo.

Przeczytaj:  Dlaczego pies ciągle się drapie?

Nie nadużywaj ich imienia. Pamiętaj, że nie powinieneś używać imienia swojego psa tak swobodnie, że staje się ono szumem w tle. Zawsze upewnij się, że masz powód, aby to powiedzieć (co jest, aby uzyskać ich uwagę). Kiedy już będziesz miał ich uwagę, możesz wydawać komendy bez ich imienia.

Zmieniaj ustawienie. Kiedy pies zacznie opanowywać swoje imię, spróbuj zmienić lokalizację. Jeśli nadal świetnie sobie z tym radzą spróbuj odpiąć smycz (jeśli nadal są w bezpiecznym miejscu) lub dodać kilka elementów rozpraszających.

Czy smakołyki rozpraszają uwagę? Nasz pupil ma obsesję na punkcie jedzenia. Jeśli Twój pies cały czas wpatruje się w Ciebie, ponieważ masz smakołyki, pomocne może być zaopatrzenie się w torbę na smakołyki, która pozwoli Ci mieć wolne ręce i pozwoli Ci nosić smakołyki bez bycia tak oczywistym, że właśnie zamierzasz je rozdać. Sprawdź to etui do przenoszenia wielu przedmiotów lub to prostsze etui.

Trening powinien być krótki. Psy znudzą się treningiem, jeśli będzie on zbyt długi, a to tylko utrudnia sprawę. Lepiej jest zrobić to tylko kilka razy i przerwać, zanim się znudzą, aby trening był interesujący i zabawny.

Jak skutecznie nauczyć psa reagować na imię?

Jak nauczyć psa reagować na imię? Często je powtarzaj w obecności pupila, spoglądając na niego, dając sygnał, że wzywasz zwierzaka. Regularnie mów do swojego psa, wypowiadając imię. Z czasem zwierze zacznie je rozumieć, odpowiednio reagując.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *