Niektóre psy dobrze radzą sobie w życiu z kotami, inne po prostu nie mogą bezpiecznie żyć z tymi czworonogami. Czasami pies może mieszkać z niektórymi kotami (w zależności od ich wieku, temperamentu i poziomu aktywności), ale nie z innymi. Nawet jeśli Twój pies w przeszłości z powodzeniem mieszkał z kotami, należy pamiętać, że każdy pies i każdy kot jest indywidualnością i dlatego nie zawsze kwestia ta jest prosta.

Zachowanie psów i kotów

Przedstawiając swojego psa kotu, zwróć uwagę na język ciała obu zwierząt. Jeśli uszy kota są przypięte do tyłu lub jego ogon kołysze się w przód i w tył, jest to dobry wskaźnik, że jest on niezadowolony. Szczególnie chcesz być świadomy języka ciała psa, który może być potencjalnym znakiem ostrzegawczym. Jeśli Twój pies ma silny popęd drapieżny (skłonność do poszukiwania, ścigania i potencjalnego chwytania zwierząt postrzeganych jako ofiary – zwykle mniejszych zwierząt, takich jak koty lub króliki), może stać się bardzo skupiony na kocie. Zesztywnieje, będzie się wpatrywać i może zacząć szczekać lub skomleć. Jeśli zauważysz te oznaki, nie pozwól jej zbliżyć się do kota. W idealnej sytuacji jej język ciała będzie luźny i zrelaksowany wokół kota. W porządku jest, jeśli zwraca uwagę na kota, ale nie chcesz widzieć jej zafiksowanej na nim.

jak oswoić psa z kotem

Daj psu i kotu czas na osobności

Interakcja psa z kotem może się zmieniać w zależności od otoczenia. To, że Twój pies dobrze czuje się z kotem w domu, nie oznacza, że będzie wykazywał takie samo zachowanie na zewnątrz. Może zafiksować się na kocie i zacząć go prześladować, gdy będą razem na zewnątrz. Zwracaj więc uwagę na język ciała psa w każdej nowej sytuacji, aż będziesz wiedział, jak zareaguje na kota.

Kiedy dodajesz do swojego domu nowego psa lub kota, nie umieszczaj ich razem i nie oczekuj, że same wypracują swoje relacje. Zamiast tego trzymaj je osobno przez co najmniej kilka pierwszych dni, aby mogły doświadczyć wzajemnych dźwięków i zapachów, zanim wejdą w interakcję. Zapewnij każdemu zwierzęciu jego własną bezpieczną przestrzeń, taką jak sypialnia, i na przemian pokazuj, kto jest na zewnątrz w pozostałej części domu, dopóki nie nadejdzie czas na wprowadzenie.

Przed pierwszym spotkaniem buduj pozytywne skojarzenia z drugim zwierzęciem. Umieść w strefie psa przedmioty, które pachną jak kot, takie jak zabawki czy koc. Podrzuć je w pobliżu naczynia z jedzeniem lub zaoferuj smakołyki, gdy je prezentujesz, aby pomóc psu powiązać kota z dobrymi rzeczami. Zrób to samo dla kota z przedmiotami, które pachną jak pies.

Po tym, jak będą mieli kilka dni na dostosowanie się do wzajemnych zapachów, spróbuj karmić psa i kota po przeciwnych stronach zamkniętych drzwi. Zacznij od ustawienia misek z jedzeniem w odległości kilku metrów od drzwi, aby zwierzęta czuły się bezpiecznie, a następnie powoli przybliżaj miski, aż będą jeść tuż przed drzwiami. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, następnym krokiem będzie zapoznanie się z nimi twarzą w twarz.

Jak oswoić psa z kotem? Metody

Istnieje wiele różnych sposobów na wprowadzenie psa do kota. Jeśli pierwsza wypróbowana metoda wprowadzenia nie działa lub nie czujesz się z nią komfortowo, spróbuj innej opcji. Nawet jeśli pies ma doświadczenie z kotami, a kot mieszkał wcześniej z psem, postępuj ostrożnie podczas wprowadzania. Najlepiej, aby były przy tym obecne dwie osoby – jedna, która w razie potrzeby będzie interweniować przy każdym zwierzęciu. Jeśli masz więcej niż jednego psa, przedstaw kotu każdego z nich osobno.

Przeczytaj:  32 Fakty o Psach

#Metoda 1: Stały kontakt i „odczulanie”

Jeśli Twój pies jest zbyt zafiksowany na punkcie kota, możesz spróbować “odczulania” (lub oswajania), którego celem jest zmniejszenie reakcji psa na kota poprzez stopniowe zwiększanie jego ekspozycji na niego. Umieść kota w pomieszczeniu (np. w sypialni, łazience lub wolnym pokoju) z wysoką bramką dla dzieci przez drzwi. Wybrane pomieszczenie powinno być takie, do którego pies nie ma dostępu i nie musi mieć. Na przykład, jeśli pies śpi z Tobą w nocy w sypialni, nie wybieraj tego pokoju dla kota. Chodzi o to, aby oddzielić je od siebie i pozwolić im widzieć się tylko w określonych godzinach.

Czasami nawet widok kota na początku jest dla psa zbyt ekscytujący. Jeśli tak jest, zamknij drzwi i zacznij karmić każde zwierzę po jego stronie drzwi: Kot je swoje jedzenie w swoim pokoju, tuż przy drzwiach, a pies zjada swój posiłek po drugiej stronie drzwi. Dzięki temu każde zwierzę będzie kojarzyło zapachy drugiego z czymś dobrym: jedzeniem. Można też zamienić koce i posłania każdego ze zwierząt, dając je drugiemu. W ten sposób pies może przyzwyczaić się do zapachu kota, a kot do zapachu psa, bez nadmiernego stymulowania któregokolwiek z nich.

Miejmy nadzieję, że dzięki temu procesowi powolnego pozwalania psu na oglądanie kota i przyzwyczajania się do jego obecności, pies w końcu stanie się odczulony i straci zainteresowanie kotem. W niektórych przypadkach pies straci zainteresowanie kotem w ciągu kilku godzin, ale może to potrwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Każdy pies (i każdy kot) jest indywidualnością i uczy się w swoim własnym tempie.

W związku z tym istnieje możliwość, że Twój pies nigdy nie będzie w stanie bezpiecznie dzielić przestrzeni z kotem. Jeśli nie czujesz, że możesz zaufać swojemu psu w pobliżu kota, powinieneś trzymać je osobno. Wiele psów może bardzo szybko zranić lub zabić kota, a Twój pies również może zostać zraniony przez kota. Twoim priorytetem powinno być zapewnienie, że wszyscy pozostaną bezpieczni.

#2 Metoda: spotkania twarzą w twarz

Jest to oswajanie w bardziej szybkim tempie, na które nie każdy zwierzak jest od razu gotowy. Jedna osoba powinna trzymać psa na luźnej smyczy i obserwować język ciała psa. Ktoś inny powinien obserwować język ciała kota. Jeśli kot nie podnosi grzbietu lub nie syczy wokół psa, można pozwolić mu na swobodne poruszanie się. Kot rzadko jest zagrożeniem dla psa, ale niektóre koty będą w ofensywie przy spotkaniu z psami.

#3 Metoda: powolne oswajanie przez zabawę

Jeśli szybkie wprowadzenie nie przyniosło rezultatów i Twój pies nie staje się odczulony na kota, być może będziesz musiał spróbować bardziej ustrukturyzowanego szkolenia. Bawiąc się z psem możesz nauczyć go, aby nie fiksował się na kocie. Nauczysz go, aby patrzył na kota, a następnie odwzajemniał spojrzenie, aby otrzymać smakołyk. Zasadniczo, pies nauczy się, że bardziej satysfakcjonujące jest niezwracanie uwagi na kota.

Kiedy widzisz, że pies patrzy na kota, kliknij klikerem lub użyj markera słownego i daj mu smakołyk. Przez kilka pierwszych razy możesz musieć położyć smakołyk tuż przed jej nosem, ale dość szybko powinna zacząć patrzeć na Ciebie z oczekiwaniem, gdy tylko usłyszy marker. To dlatego, że marker (kliker lub słowo takie jak „tak”) zawsze oznacza, że nadchodzi smakołyk. Wykorzystaj 10 smakołyków, klikając, gdy tylko spojrzy na kota.

Przeczytaj:  Ile zarabia pies w reklamie?

Za 11 razem, przed użyciem markera, poczekaj i zobacz, czy spojrzy na kota, a następnie spojrzy z powrotem na Ciebie. Jeśli to zrobi, kliknij lub użyj markera słownego, gdy spojrzy na ciebie, a następnie daj jej smakołyk. Jeśli tak się nie stanie, cofnij się o krok. Zaznacz jeszcze 10 razy, że patrzy na kota, a następnie spróbuj ponownie. Kiedy pies będzie już niezawodnie patrzył na kota, a potem na ciebie, możesz powoli zacząć zbliżać się do kota. Jeśli pies zafiksuje się na kocie, kiedy będziesz się zbliżał, przekroczyłeś próg i musisz się cofnąć.

jak oswoić psa z kotem

Długotrwała przyjaźń między psami i kotami

Kiedy Twój pies potrafi już odpowiednio zachowywać się poza smyczą podczas sesji treningowych, możesz zacząć pozwalać psu i kotu na interakcje w tym samym pomieszczeniu, kiedy Ty będziesz je nadzorował. Nie przestawaj chwalić i nagradzać obu zwierząt za pozytywne interakcje, aby te zachowania się zakorzeniły. Dopóki nie będziesz pewien wyniku, co może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, nie zostawiaj ich razem samych.

Nawet jeśli Twoje zwierzęta mogą współistnieć bez nadzoru, nadal musisz brać pod uwagę bezpieczeństwo obu zwierząt. Na przykład, trzymaj paznokcie kota przycięte lub pokryte nakładkami na paznokcie, aby zapobiec obrażeniom psa. Zapewnij kotu stałą przestrzeń wolną od psa, używając bramek lub drzwiczek dla kotów. W pomieszczeniu dla kota powinna znajdować się kuweta wraz z zabawkami, legowisko, miska z wodą i drapak. Poza strefą dla kota, weź pod uwagę jego trójwymiarowe spojrzenie na świat. Pozwól mu korzystać z półek lub wysokich drzewek dla kotów, aby uciec od niechcianej uwagi psa. Na koniec nakarm kota w miejscu, do którego pies nie ma dostępu, np. na parapecie lub w innym pomieszczeniu.

Jeśli poświęcisz trochę czasu na wprowadzenie, wyszkolisz psa, aby zachowywał się odpowiednio w pobliżu kota i zapewnisz kotu obszar wolny od psów, Twoje dwa zwierzęta powinny być w stanie współistnieć. Co najmniej będą żyły w harmonii, ale miejmy nadzieję, że jako najlepsi przyjaciele.

Jak oswoić psa z kotem? Podsumowanie

  • Najważniejsze w oswajaniu psa z kotem jest zachowanie cierpliwości. Niektóre pupile potrzebują więcej czasu.
  • Jeżeli to możliwe, staraj się, aby Twój pupil od szczeniaka obcował z kotami. To ułatwi cały proces.
  • Gdy zaczniesz oswajać psa z kotem, zawsze bądź obok. Nigdy nie zostawiaj obu zwierzaków w samotności, gdy nie masz pewności, że nie zrobią sobie krzywdy.
  • Oswajanie psa z kotem to proces, a nie jednorazowa czynność. Czasem to trwa kilka dni, a innym razem tygodnie.
  • Oswojenie psa z jednym kotem nie oznacza, że zwierzak od razu będzie pozytywnie nastawiony do każdego kota.

FAQ dotyczące oswajania psa z kotem

Jak długo trwa oswajanie psa z kotem?

Najczęściej oswajanie psa z kotem to kilka dni, aż pupile zacznę traktować się neutralnie, a z czasem może nawet przyjaźnie. Każdy zwierzak to indywidualny przypadek, a czasami zdarza się, że oswajanie może trwać kilka tygodni.

Czy każdy pies musi być oswajany z kotem?

Jeżeli Twój pies nie reaguje negatywnie na koty, nie musisz go oswajać. Każdy pupil jest inny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *