Gorączka to niebezpieczne zjawisko nie tylko u ludzi, ale także zwierząt. W jaki sposób ją rozpoznać u psa? Jak sobie radzić? O czym pamiętać? Objawy i przyczyny?
Gorączka u psa – podstawowe informacje
Wykrycie gorączki u psów może być trudne. Normalna temperatura ciała psa wynosi od 38 do stopni Celsjusza. Zwierzaki te są więc nieco cieplejsze niż ludzie. Przez to może wydawać się, że mają gorączkę, nawet gdy tak nie jest. Gorączka u psa to temperatura ciała sięgająca powyżej 39,5 stopnia Celsjusza. Gdy termometr wskazuje więcej niż 41 stopni Celsjusza, pupil jest narażony na poważne komplikacje zdrowotne!
Jak rozpoznać gorączkę u psa? Jak zmierzyć psu temperaturę?
Jak mogę stwierdzić, czy mój pies ma gorączkę i jak zmierzyć mu temperaturę? Wykrycie gorączki u psów może być trudne, ponieważ temperatura ich ciała może również wzrosnąć, gdy są bardzo podekscytowane lub zestresowane. Ponadto, temperatura psa może się zmieniać w ciągu dnia, a czasem także w nocy. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć zdrową temperaturę swojego psa. Możesz to ustalić, notując temperaturę psa w różnych porach dnia, przez kilka dni. Zrób to odpowiednio wcześniej, aby w przyszłości mieć porównanie.
Jak rozpoznać gorączkę u psa? Najlepszym sposobem na sprawdzenie temperatury psa jest użycie cyfrowego termometru doodbytniczego, niektóre sklepy zoologiczne posiadają termometry wykonane właśnie dla zwierząt domowych. Zaleca się, abyś miał oddzielny termometr tylko dla swojego psa i przechowywał go tam, gdzie trzymasz zapasy dla psa. Możesz także wybrać termometr douszny.
Jak stosować termometr doodbytniczy? Zacznij od nasmarowania końcówki termometru naftą lub rozpuszczalnym w wodzie smarem. Następnie podnieś ogon psa do góry i na bok i ostrożnie włóż termometr na około 2 cm do odbytu psa. Jeśli to możliwe, poproś drugą osobę o pomoc, trzymając ją pod tylnymi łapami psa, aby uniemożliwić mu siadanie. Gdy temperatura termometru zostanie zarejestrowana, możesz ostrożnie wyjąć termometr.
Możesz także wybrać termometr do uszu. Są mniej inwazyjne i skuteczne. Termometr wkładany do uszu mierzy fale cieplne w podczerwieni, które są emitowane z obszaru wokół błony bębenkowej. Termometr jest umieszczany głęboko w poziomym kanale słuchowym, aby uzyskać dokładny odczyt. Termometry douszne są zazwyczaj nieco droższe, ale Twój pies doceni Twoją chęć wyłożenia kilku dolarów więcej. Przeczytaj uważnie wszystkie instrukcje. Nie używaj szklanego termometru.
Jeżeli nie chcesz robić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalisty – weterynarza.
Gorączka u psa – przyczyny
Różne choroby i stany mogą powodować gorączkę u Twojego psa. Należą do nich:
- Infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa
- Infekcja ucha
- Zakażone ugryzienie, zadrapanie lub skaleczenie
- Infekcja lub ropień zęba
- Infekcja dróg moczowych
- Spożycie materiałów trujących, takich jak toksyczne rośliny, leki dla ludzi lub żywność dla ludzi, która jest toksyczna dla psów
Gorączka u psa – objawy
Najczęstsze objawy gorączki u psów to:
- Czerwone lub szkliste oczy
- Ciepłe uszy i/lub nos
- Drżenie
- Katar
- Zmniejszona energia
- Utrata apetytu
- Kaszel
- Wymioty
Jeśli zauważysz znaczną zmianę w zachowaniu swojego psa będzie to pierwszy sygnał, że pies nie czuje się dobrze. Powinieneś uważnie obserwować swojego psa i zwracać uwagę na jego objawy. Każda kombinacja poniższych objawów jest dobrą wskazówką, że powinieneś sprawdzić temperaturę swojego psa.
Jak dbać o psa z gorączką?
Jeśli gorączka Twojego psa przekroczy 41 stopni Celsjusza, koniecznie udaj się do weterynarza. Jeżeli jednak temperatura oscyluje w zakresie 39-40 stopni Celsjusza, możesz spróbować odpowiednio zadbać o pupila w domu, przykładając chłodną wodę z namoczonym ręcznikiem lub ściereczką do uszu i łap psa oraz włączając wentylator w pobliżu psa.
Spróbuj nakłonić psa do wypicia niewielkiej ilości wody, aby utrzymać nawodnienie, ale nie zmuszaj psa do picia. Ważne jest, aby nigdy nie podawać psu ludzkich leków, takich jak acetaminofen lub ibuprofen. Leki te mogą być trujące dla Twojego psa i spowodować poważne obrażenia lub śmierć.
Jeśli twój pies wykazuje jakiekolwiek inne objawy, takie jak drżenie, dyszenie i wymioty, powinieneś rozważyć zabranie psa do weterynarza. Pamiętaj, że konsultacja ze specjalistą jest lepszym rozwiązaniem, niż czekanie, aż gorączka spadnie.