Socjalizacja psa jest ważnym elementem życia zwierzaka. Bez tego pupil będzie negatywnie nastawiony zarówno do obcych osób, jak i innych osobników. Najczęściej u psów okres socjalizacji to pierwsze trzy miesiące życia. Niestety wiele zwierzaków nie może wtedy odpowiednio integrować się ze środowiskiem, ludźmi oraz innymi zwierzętami. Wówczas to opiekun czworonoga musi zapewnić odpowiednią socjalizację w przyszłości. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.
Jak socjalizować młodego psa?
Chcesz wiedzieć, jak socjalizować psa, który jeszcze jest szczeniakiem? Największe okno do nauki w życiu psa zaczyna się około 3 tygodnia życia i zamyka się między 16 a 20 tygodniem. Okres ten pozwala szczeniętom na kontakt z wieloma różnymi bodźcami, dźwiękami, zapachami i doznaniami bez wywoływania strachu. Szczenięta, którym brakuje tych doświadczeń, mogą nigdy nie nauczyć się czuć komfortowo wokół nieznanych rzeczy, torując sobie drogę do niepokoju, strachu i agresji w późniejszym okresie życia.
Młode szczenięta powinny być codziennie przytulane i dotykane przez jak największą liczbę osób. Kontakt ten powinien być delikatny i przyjemny dla szczeniaka. Trzymając szczeniaka w różnych pozycjach, delikatnie palcuj jego łapki, pocieraj pyszczek, głaszcz grzbiet i boki, zaglądaj do uszu.
Aklimatyzuj szczeniaka do wielu różnych dźwięków, uważając, aby nie przytłoczyć go zbyt dużą ilością hałasu zbyt szybko. Narażaj go na odgłosy z kuchni, dzwoniące telefony, bawiące się dzieci, sportowców krzyczących w telewizji, grające radia, przejeżdżające autobusy itd.
Naucz szczeniaka cieszyć się z tego, że ludzie podchodzą do jego miski podczas jedzenia. Pomoże to zapobiec zjawisku, które występuje, gdy psy czują się zaniepokojone, gdy inni zbliżają się do ich cennych zasobów. Podejdź do szczeniaka podczas jedzenia, wrzuć mu jeszcze smaczniejszy smakołyk do naczynia i odejdź. Powtarzaj tę czynność raz lub dwa razy podczas każdego posiłku, aż szczeniak będzie wyraźnie podekscytowany Twoim podejściem. Następnie podejdź, fizycznie podnieś jej naczynie, włóż do niego smakołyk, oddaj naczynie i odejdź.
Szczenięta powinny nauczyć się tolerować bycie całkowicie oddzielonym od innych ludzi i zwierząt każdego dnia, aby uniknąć rozwoju lęku separacyjnego. Dowiedz się więcej o zapobieganiu lękowi separacyjnemu u szczeniąt.
Jak socjalizować psa, który jest młodye nie ma potrzeby pokazywać psu, kto jest szefem lub próbować go zdominować. Konfrontacyjne podejście, takie jak przykuwanie psa do ziemi lub besztanie go, często przynosi odwrotny skutek i wywołuje agresję, której właściciele psów chcą uniknąć. Skup się na nagradzaniu poprawnego zachowania i zapobieganiu niepożądanym zachowaniom, aby nauczyć szczeniaka zasad obowiązujących w społeczeństwie i zbudować pełną zaufania relację.
Codziennie zapoznawaj szczeniaka z kilkoma nowymi osobami, dbając o to, aby interakcje były przyjemne i niezagrażające. Skup się szczególnie na tym, aby zapewnić przyjemne spotkania z nieznajomymi mężczyznami i dobrze wychowanymi dziećmi.
Jak socjalizować psa? Zapewnij odpowiednie zabawki – a nie tylko szkolenie socjalizacyjne – aby przekierować gryzienie przez szczeniaka na te przedmioty. Kiedy szczeniak gryzie zbyt mocno podczas zabawy, wydaj nagły dźwięk i zakończ zabawę, aby pomóc mu nauczyć się delikatnego używania pyska. Nigdy nie ściskaj ust szczeniaka, nie krzycz na niego, ani nie przytrzymuj go. To go przestraszy i prawdopodobnie sprawi, że gryzienie stanie się jeszcze gorsze. Zauważ, że podczas gdy szczenięta poniżej piątego miesiąca życia mają tendencję do poznawania świata za pomocą pyska, psy powyżej tego wieku są uważane za nastolatki i nie powinny się już bawić w gryzienie.
Jak socjalizować psa dorosłego?
Jeśli zależy Ci na spotkaniach towarzyskich z innymi psami, zacznij od zapoznania psa z jednym psem na raz. Zaproś przyjaciółkę, aby przyprowadziła swojego łagodnego, spokojnego psa na spacer z Tobą i Twoim psem. Pozwól na zachowanie grzecznego dystansu między psami, podczas gdy będą się do siebie przyzwyczajać. Jeśli oba psy wydają się zrelaksowane podczas spaceru, pozwól im się krótko obwąchać. Trzymaj smycze luźno, a każda interakcja niech będzie krótka. Jeśli któryś z psów wydaje się być spięty, przywołaj je do siebie miłym, spokojnym głosem. Jeśli ciała obu psów wydają się luźne, a ogony merdają, rozważ sesję poza zasięgiem smyczy na jednym z ogrodzonych podwórek, z ciągniętymi smyczami, stosując te same krótkie sesje i wzmocnienie za spokojne zachowanie. Jeżeli zastanawiasz się, jak socjalizować psa dorosłego, musisz wiedzieć, że kontakt z innymi zwierzakami jest niezwykle ważny.
Jeśli Twój pies zaczepia, ciągnie lub szczeka na inne psy na spacerze, wiesz, jak bardzo może to być stresujące i kłopotliwe. Jak socjalizować psa dorosłego, który wykonuje takie działania? Przede wszystkim zachowaj spokój i pokazuj psu, jak powinien się zachowywać w sposób cierpliwy, bez nerwów lub krzyku. Pies dorosły ma swój temperament, więc socjalizacja będzie nieco bardziej wymagająca niż w przypadku szczeniaka. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest zbyt późno.
Jak socjalizować psa starszego?
Psy pozostają towarzyskie tylko wtedy, gdy są stale narażone na kontakt z nieznanymi ludźmi. Ciągła ekspozycja na nowe osoby sprawia, że w umyśle psa utrzymuje się przekonanie, że obcy to nic niepokojącego. Jest na to wiele sposobów: parki dla psów, grupy zabawowe, spotkania z psami znajomych i zwykłe spacery na smyczy mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Bez tego doświadczenia psy mogą stracić umiejętność odpowiedniego zachowania się w pobliżu innych psów.
Staraj się unikać chodzenia codziennie tą samą trasą. Pozwól swojemu psu doświadczyć różnych środowisk, od chodników po drogi gruntowe. Zapewni to Twojemu dorastającemu psu bardzo potrzebną stymulację umysłową.
Naucz psa bycia samemu. Zaplanowanie codziennego czasu spędzanego w samotności, bez ludzi i innych zwierząt w pobliżu, ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania lękowi separacyjnemu. Użyj bramki dla niemowląt lub skrzynek, aby uniemożliwić psu ciągłe obserwowanie Cię, kiedy jesteś w domu. Poproś przyjaciela, aby regularnie siedział z psem przez godzinę.
Większość przejawów agresji jest wynikiem strachu. Wielu właścicieli jest zaskoczonych, gdy ich normalnie spokojny pupil reaguje lękiem na nowego psa lub osobę. Jednak ta zmiana często zbiega się z końcem wrażliwego okresu socjalizacji. Od około 5 miesiąca życia pies może zacząć interpretować wszystko, co nieznane, jako zagrożenie i zazwyczaj będzie uciekał lub stawiał czoła temu, co go przeraża. Karanie tej reakcji tylko potwierdzi jego strach, więc zamiast tego usuń psa z sytuacji i poproś o inne zachowanie (np. „siad”).
Jak socjalizować psa, który jest starszy? Upewnij się, że twój pies czuje się komfortowo, gdy różne części jego ciała są obsługiwane. Dzięki temu, jeśli w sytuacji awaryjnej trzeba będzie się z nim obchodzić, będzie mniej skłonny do ugryzienia. Zwróć uwagę na sztywne ciało, widoczne białka oczu, zamknięty pysk i próby ucieczki. Jeśli zauważysz te oznaki, przestań obchodzić się z psem.
Socjalizacja psa – 12 zasad
- Omów kwestie socjalizacji ze specjalistą (weterynarz).
- Mów spokojnie podczas nauki, ale stanowczo.
- Zachowaj cierpliwość.
- Często spotykaj się z innymi psami.
- Spotkania zacznij od zachowania dystansu.
- Z czasem możesz zbliżać się z pupilem do innych zwierzaków.
- Zadbaj o to, aby czworonożny przyjaciel czuł się bezpiecznie.
- Na socjalizację psa nigdy nie jest zbyt późno.
- Socjalizacja to proces, a nie jednorazowy zabieg.
- Unikaj stresujących sytuacji.
- W teorii im młodszy pies, tym socjalizacja przyniesie szybsze efekty.
- Za dobre zachowanie nagradzaj swojego psa.
FAQ dotyczące socjalizacji psa
Kiedy socjalizować psa?
Pies może być socjalizowany w każdym wieku. Choć socjalizacja szczeniaka jest łatwiejsza niż w przypadku dorosłego osobnika, nie ma ograniczeń w tym zakresie.
Jak socjalizować psa?
W socjalizacji ważna jest rozsądna ekspozycja na bodźce: kontakt ze środowiskiem, psami oraz ludźmi. Pamiętaj o zachowaniu rozsądku, a w razie konieczności skontaktuj się z weterynarzem.