Zastanawiasz się, jak umyć psu uszy? Pielęgnacja tej części ciała powinna być regularna i dokładna. W przeciwnym wypadku narażasz swojego pupila na wiele niebezpieczeństw – przede wszystkim problemy z infekcjami.
Ekwipunek potrzebny do umycia uszu u psa
Zadnim dowiesz się, jak umyć psu uszy, warto wiedzieć, że proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania. Czego dokładnie potrzebujesz? Oto lista najważniejszych przedmiotów:
-
Ręcznik – przyda się do usuwania ewentualnych zabrudzeń, zwłaszcza jeśli Twój pies ma skłonność do potrząsania głową, gdy coś dostanie się do jego uszu.
-
Waciki lub płatki kosmetyczne – waciki bawełniane mogą być również używane do czyszczenia grzbietów ucha zewnętrznego, ale nigdy nie powinny być wkładane do przewodu słuchowego. W ten sposób można spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Pamiętaj o tym.
-
Pęseta – dobrze jest mieć ją pod ręką, jeśli pies ma dużo włosów w uszach. Wyrywanie może być nieprzyjemne, więc staraj się to robić tylko w ostateczności.
-
Smakołyki – po skończonej pielęgnacji nie zapomnij odpowiednio nagrodzić swojego pupila.
Czyszczenie uszu u psa to jeden z aspektów pielęgnacji, którego nie należy zaniedbywać. Każdy zwierzak jest inny, jeśli chodzi o częstotliwość tego zabiegu. Psy ze skłonnością do infekcji uszu powinny być obdarowane szczególną opieką. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak umyć psu uszy, to warto pamiętać, że nie musisz robić tego samodzielnie. Taki zabieg może wykonać groomer lub weterynarz.
Jak umyć psu uszy w bezpieczny sposób?
Zanim dowiesz się, jak umyć psu uszy, poświęć chwilę na zbadanie tej partii ciała u swojego pupila. Nie powinny one wydobywać z siebie nieprzyjemnego zapachu. Zwróć uwagę na zaczerwienienia. W przypadku jakichkolwiek niechcianych objawów skontaktuj się ze specjalistą. Jeżeli jednak nie ma żadnych niepokojących wskazań, rozpocznij proces pielęgnacji samodzielnie w domu.
Jak umyć psu uszy krok po kroku:
- Poproś pupila o to, aby usiadł. Za posłuszeństwo nagrodź go smakołykiem. Jeżeli jest to pierwszy raz, pozwól zwierzakowi zapoznać się z kosmetykiem do czyszczenia uszu (wąchanie butelki, spoglądanie na nią). Wiele osobników może podejrzliwie potraktować ten przedmiot, dlatego daj psu kilka krótkich chwil.
- Jeżeli uszy pupila nie są wyprostowane, weź płatek ucha i przytrzymaj go w pozycji pionowej. Następnie napełnij kanał słuchowy niewielką ilością płynu czyszczącego.
- Postaraj się delikatnie przytrzymać ucho przez 10-20 sekund, aby środek czyszczący mógł zadziałać.
- Następnie puść uchu. Prawdopodobnie pupil zacznie szybko i intensywnie potrząsać głową. To normalne. W tej sytuacji możesz sięgnąć po ręcznik, rozkładając go nad głową zwierzaka. W ten sposób zapobiegniesz pobrudzeniu wszystkiego dookoła!
- Weź waciki i delikatnie wytrzyj zewnętrzną część ucha. Nigdy nie wkładaj ich do kanału słuchowego. Waciki wykorzystaj jedynie do pozbycia się pozostałości po płynie czyszczącym.
- Na koniec nagrodź swojego psa smakołykiem za dobre zachowanie.
W ten prosty i dość szybki sposób dowiedziałeś się, jak umyć psu uszy. Widzisz? To nie takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać!
Jak często czyścić psu uszy?
Nawet jeśli bardzo sumiennie podchodzisz do regularnego czyszczenia uszu psa, może się zdarzyć, że od czasu do czasu będzie on cierpiał z powodu infekcji ucha lub roztoczy. Zdrowe uszy są błyszczące, pozbawione wydzieliny i woskowiny, a ich wnętrze jest jasnoróżowe. Nie mają też nieprzyjemnego zapachu. Jeśli martwisz się o uszy swojego psa lub jeśli wydaje się on nimi zaniepokojony (być może ciągle drapie się po uszach lub potrząsa głową), nie wahaj się zabrać go do weterynarza.
Jak często czyścić psu uszy? Każda rasa ma inne potrzeby w tym zakresie. Zwykle u psów domowych czyszczenie przeprowadza się co 2-4 tygodnie. Zanim zdecydujesz się na pielęgnację, sprawdź, czy uszy są brudne. Jeżeli nie, nie ma konieczności ich czyszczenia.
Dlaczego psu śmierdzi z ucha?
Nieprzyjemny zapach z ucha u psa to najczęściej efekt infekcji. Infekcja ucha jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń u zwierząt domowych – zwłaszcza u psów z klapniętymi uszami. Objawami zapalenia ucha mogą być:
- drapanie się po uszach,
- potrząsanie głową,
- zaczerwienione i/lub bolesne w dotyku uszy,
- nieprzyjemny zapach
- brudna wydzielina wewnątrz ucha.
Nieleczone zapalenie ucha nie ustępuje samoistnie. Może ono prowadzić do trwałych zmian, takich jak zwężenie przewodu słuchowego i narastanie tkanki bliznowatej w przewodzie słuchowym.
Oczywiście nie wszystkie infekcje uszu są takie same – taka dolegliwość może być wywołana przez szkodliwe bakterie, grzyby lub roztocza. Dlatego w praktyce regularne czyszczenie uszu może być równie ważne, jak podawanie leków, na przykład w trakcie choroby. Po prostu w ten sposób dbasz o zdrowie i samopoczucie swojego pupila. Dlatego warto wiedzieć, jak umyć psu uszy w sposób całkowicie bezpieczny.
W przypadku wystąpienia zapalenia ucha koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. To specjalista zdecyduje, jakie kolejne kroki podjąć!
Aby zapobiec nawrotom zapalenia ucha zewnętrznego, zaleca się przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących stosowania leków i/lub płynów czyszczących. Równie ważne są wizyty kontrolne u weterynarza. Natomiast wybierając środek do pielęgnacji uszu, zdecyduj się na ten wysokiej jakości, niezawierający szkodliwych składników.
Praktyczne porady i wskazówki
Chociaż wiesz już, jak umyć psu uszy, warto także poznać kilka praktycznych porad i wskazówek pielęgnacyjnych. Dzięki nim czas spędzony na czyszczeniu będzie znacznie przyjemniejszy, zarówno dla Ciebie, jak i zwierzaka.
#1 Kąpiel w zamkniętym pomieszczeniu
Bardzo często mycie uszu u psa wiąże się także z myciem całego ciała. Jeżeli nie chcesz, aby woda była wszędzie, upewnij się, że Twój czworonożny przyjaciel znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku pupil może wywołać sporo szkód w domu.
#2 Wybieraj jakościowe środki pielęgnacyjne
Nie oszczędzaj na kosmetykach i środkach czyszczących dla Twojego psa. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdzie produkt, zamiast pomóc, tylko zaszkodził. Zwracaj uwagę na skład takich środków oraz ich zastosowanie (np. względem rasy lub wieku zwierzaka).
#3 Systematyczność w kontroli i czyszczeniu uszu
U niektórych psów, zwłaszcza tych z krótkimi uszami i małą ilością sierści, wystarczy przetrzeć uszy od czasu do czasu, gdy zaczną wyglądać na brudne – ot cała filozofia. Natomiast psy z klapniętymi uszami i te, które mają dużo włosów wokół uszu, powinny być poddawane bardziej szczegółowej kontroli.
Podsumowanie
Wyjaśniliśmy jak umyć psu uszy. Okazuje się, że to prosta czynność, która wcale nie musi zajmować zbyt wiele czasu. Nie musisz być weterynarzem, aby w tak podstawowy sposób zadbać o swojego zwierzaka.
- Psie uszy są delikatne
- Podczas pielęgnacji korzystaj z wacików
- Zaopatrz się w specjalny płyn czyszczący
- Nie wkładaj do psiego ucha wacików lub patyczków
- Nieprzyjemny zapach z ucha prawdopodobnie świadczy o infekcji
Jeżeli ucho Twojego psa wygląda w jakikolwiek sposób podejrzanie, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Pamiętaj, że w przypadku infekcji lub chorób, im szybciej zareagujesz, tym lepiej.