Szczeniaki są kłębkami energii i aktywności, a do tego tak słodkie, ale po urodzeniu szczenięta są w zasadzie ślepe, głuche i niezdolne do poruszania się z wyjątkiem powolnego pełzania. Przez kilka tygodni po urodzeniu pozostają całkowicie zależne od swojej matki. To prowadzi do ciekawego pytania: kiedy szczenięta otwierają w pełni oczy?

Kiedy psy otwierają oczy?

Psy po urodzeniu zazwyczaj otwierają oczy po około 10-14 dniach. Wcześniej oczy są zawsze zamknięte, ponieważ nie są jeszcze gotowe na to, aby być narażone na promienie słoneczne.

Nerwy są słabe i wymagają ochrony. Dlatego szczenięta otwierają oczy nieco później, a nie od razu po narodzinach. W końcu, gdy szczenię jest gotowe, zaczyna otwierać oczy, czasem na początku tylko jedno oko.

Przeczytaj:  Jak rozpoznać gorączkę u psa? Poradnik

Nawet po otwarciu oczu, wzrok noworodka nie jest zbyt wyraźny. Nerwy w jej oczach nadal się rozwijają, a jej wzrok poprawia się przez następne kilka tygodni. Wkrótce będzie w stanie dostrzec ruch i rzeczy wokół siebie. Teraz jest gotowa, by zacząć się bawić. Nawet w dorosłym życiu wzrok psa różni się od ludzkiego. Ludzie mają lepsze widzenie szczegółów, ale psy lepiej widzą w ciemności.

Zwróć uwagę na oczy u psa

Dokładna ilość czasu potrzebna do otwarcia oczu przez szczeniaka różni się w zależności od szczeniaka. Jeśli szczeniak ma więcej niż dwa tygodnie, a jego oczy są nadal zamknięte, lekarz weterynarii może spróbować oczyścić oczy i otworzyć je ręcznie. (Nie próbuj samodzielnie otwierać oczu szczeniaka!).

Jeśli oczy szczeniaka są nadal zamknięte i zauważysz wokół nich obrzęk, wydzielinę itp. czas umówić się na wizytę u lekarza weterynarii.

Przeczytaj:  Inteligencja psa – jak mądry jest pies?

Uważaj na infekcje oczu psa

Podczas tego kluczowego rozwoju fizycznego, tym bardziej ważne jest utrzymywanie otoczenia szczenięcia w czystości, aby uniknąć infekcji. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje Twój szczeniak, jest zapalenie spojówek w tym krytycznym okresie. Nieleczone zapalenie spojówek może spowodować trwałą ślepotę.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego szczeniaka, jeśli chodzi o wczesną pielęgnację oczu, jest pozwolić naturze działać. Oczywiście, powinieneś zwracać uwagę na wszelkie skorupy na oczach lub inne oznaki, że coś może być nie tak, ale ogólnie rzecz biorąc, po prostu ciesz się, że Twój szczeniak przekształca się ze ślepej, głuchej, futrzanej kulki w podskakujące, szczęśliwe zwierzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *