W zależności od stanu zdrowia zębów Twojego psa może przyjść czas, kiedy trzeba będzie usunąć ząb. Ekstrakcje zębów u psów są stosunkowo częstą procedurą i mogą być konieczne z wielu powodów. Czasami złamany ząb ulega uszkodzeniu nie do naprawienia. W innych przypadkach ząb ze znaczną próchnicą może wymagać usunięcia, aby zapobiec infekcjom i dalszej próchnicy.

Pies po usunięciu zębów – jak się nim zaopiekować?

Wiedza o tym, czego można się spodziewać po usunięciu zęba u psa i jak się nim opiekować, zapewni mu pełny powrót do zdrowia. Będziesz musiał uważnie monitorować swojego psa, aby obserwować oznaki bólu lub komplikacji związanych z ekstrakcją. Może być również konieczne podanie psu specjalnej diety, podanie leków przeciwbólowych lub ograniczenie ćwiczeń, aby wspomóc proces gojenia.

Rekonwalescencja psa po usunięciu zęba

Czas rekonwalescencji po usunięciu zęba u każdego psa i potrzeby związane z opieką pooperacyjną będą inne. W większości przypadków weterynarz umówi Cię na badanie kontrolne, aby upewnić się, że jama ustna Twojego psa goi się prawidłowo.

Przeczytaj:  Ile kosztuje strzyżenie psa?

Pies po usunięciu zęba

Jak długo pies będzie odczuwał ból po usunięciu zęba?

To normalne, że pies będzie odczuwał ból w miejscu ekstrakcji przez cztery lub pięć dni po zabiegu. Zazwyczaj lekarz przepisuje pooperacyjny, miejscowy lub doustny środek przeciwbólowy, który złagodzi większość dolegliwości Twojego psa. Jeśli jednak pies wydaje się odczuwać silny ból lub zaczyna robić inne nietypowe rzeczy, takie jak odmowa jedzenia lub picia, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Jakie są znaki ostrzegawcze świadczące o komplikacji po usunięciu zęba?

Obserwuj uważnie swojego psa po zabiegu. Pewien obrzęk, ból i odrobina krwi są typowe przy ekstrakcji zębów. Mogą jednak pojawić się komplikacje. Jeśli Twój pies wydaje się odczuwać ekstremalny ból, ma nadmierny obrzęk, obfite krwawienie, wzmożone ślinienie się lub nagłą zmianę nawyków żywieniowych i behawioralnych, natychmiast przyprowadź go specjalisty.

Czy mój pies będzie miał szwy po usunięciu zęba? 

Tak, Twój pies będzie miał szwy w miejscu ekstrakcji. Rozpuszczą się one w ciągu dwóch do czterech tygodni. Jeśli Twój pies w jakiś sposób rozerwie szwy przed tym czasem, udaj się do weterynarza.

Co może jeść mój pies po zabiegu usunięcia zęba? 

Po ekstrakcji pies może jeść większość pożywienia, ale skonsultuj tę kwestię z weterynarzem, który wykona zabieg. Ponieważ Twój pies będzie odczuwał ból, szczególnie w pierwszym lub drugim dniu, może niechętnie podchodzić do miski z jedzeniem lub wodą. W ciągu 24 godzin od zabiegu Twój pies powinien znów chcieć jeść. W zależności od tego, jak bardzo inwazyjna była ekstrakcja, specjalista może zalecić dietę z mokrą lub miękką karmą przez kilka dni. Zauważenie odrobiny krwi w misce z wodą jest normalne, ale uważaj na nadmierne krwawienie. Trzymaj kości i zabawki do żucia poza zasięgiem, dopóki pies nie odzyska pełnej sprawności. 

Przeczytaj:  Co Zrobić Gdy Pies Połknie Plastik?

Jak aktywny będzie mój pies po usunięciu zęba?

Kiedy przywieziesz swojego psa do domu, prawdopodobnie będzie on jeszcze oszołomiony znieczuleniem i będzie chciał się przespać przez jakiś czas. Po kilku dniach powinien wrócić do normalnego poziomu energii. Podczas początkowego okresu rekonwalescencji stosuj lekki wysiłek fizyczny – nie zmuszaj psa do biegania. Wystarczą krótkie spacery.

FAQ dotyczące psa po usunięciu zębów

Jak długo pies dochodzi do siebie po usunięciu zęba?

Pierwsza doba to czas, gdy pies odczuwa jeszcze efekty znieczulenia i jest osłabiony. Po 24 godzinach powinien zacząć jeść i pić. Pies po usunięciu zęba wraca do pełni sił w ciągu 5-7 dni.

Jak opiekować się psem po usunięciu zęba?

Przez pierwszą dobę pies może niechętnie jeść i pić. To normalne. Przez 2-4 dni nie podawaj swojemu zwierzakowi kości oraz twardych zabawek. Zwracaj uwagę, czy w miejscu, gdzie usunięto ząb, nie pojawia się nadmierne krwawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *