Łagodna i nieustraszona rasa psów, maltańczyk wita każdego jak przyjaciela. Ich efektowny biały płaszcz nadaje im wygląd wyniosłej szlachetności, ale wygląd może być mylący.

Mimo że są to psy czystej krwi, możesz je znaleźć pod opieką schronisk lub grup ratowniczych. Pamiętaj o adopcji! Nie rób zakupów, jeśli chcesz sprowadzić psa do domu.

Maltańczyk – opis rasy psa

Jest to sprężysty, energiczny pies, który wyróżnia się nie tylko jako towarzysz, ale także jako pies terapeutyczny i zawodnik w takich psich sportach jak agility, obedience, rally i tracking. Przede wszystkim jednak uwielbiają przebywać ze swoimi ludźmi. Nawet początkujący rodzice zwierząt i mieszkańcy mieszkań przekonają się, że te szczeniaki są doskonałymi futrzanymi członkami rodziny.

Chociaż Twój maltańczyk będzie chciał Cię zadowolić, może być trudny do wytresowania w domu. Zalecane jest szkolenie w klatce.

Maltańczyk jest podatny na dreszcze, zwłaszcza jeśli jest wilgotny lub chodzi w wilgotnych miejscach.

Jeśli Twój Maltańczyk ma długie włosy, może ulec poparzeniu słonecznemu na skórze w miejscu, gdzie włosy są przedzielone na grzbiecie.

Ze względu na swój mały rozmiar i delikatną budowę, maltańczyki generalnie nie są polecane do gospodarstw domowych z maluchami lub małymi dziećmi.

Niektóre maltańczyki mają delikatny układ pokarmowy i mogą być wybredne. Problemy z jedzeniem mogą wystąpić, jeśli Twój maltańczyk ma również problemy z zębami lub dziąsłami. Jeśli Twój maltańczyk wykazuje dyskomfort podczas jedzenia lub po jedzeniu, zabierz go do weterynarza na badanie kontrolne.

Aby mieć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy, młyna szczeniąt lub sklepu zoologicznego. Szukaj renomowanego hodowcy, który testuje swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przekazać szczeniętom, i że mają zdrowe temperamenty.

maltańczyk

 

Rasa psa Maltańczyk – wygląd i budowa ciała

Kompaktowy Maltese powinien ważyć nie więcej niż siedem funtów w wieku dojrzałym, z czterech do sześciu funtów są preferowane. Samce powinny mieć osiem do dziesięciu cali wysokości na ramieniu, podczas gdy samice powinny mieć osiem do dziewięciu cali wysokości.

Uważaj na hodowców, którzy oferują „filiżankę herbaty” Maltese. Maltańczyk, który waży mniej niż cztery funty w wieku dojrzałym jest bardziej podatny na zaburzenia genetyczne i jest w wyższym ryzyku zdrowotnym w ogóle.

Pies Maltańczyk – osobowość osobników tej rasy

Maltańczyk jest naturalną szynką o żywej osobowości. Ponieważ jest tak zorientowany na ludzi, dobrze znosi szkolenie i reaguje na pozytywne wzmocnienia, takie jak nagrody w postaci jedzenia, pochwały i zabawy.

Nieustraszony, maltańczyk zakłada, że każdy, kogo spotka – człowiek czy zwierzę – jest przyjacielem. Słodki i uroczy, jest powszechnie znany z tego, że zawsze dostaje swój sposób – nawet z ludźmi, którzy nie mają zamiaru ich rozpieszczać.

Na temperament wpływa wiele czynników, w tym dziedziczność, szkolenie i socjalizacja. Szczenięta o miłym temperamencie są ciekawskie i figlarne, chętnie podchodzą do ludzi i są przez nich trzymane. Wybierz szczeniaka o średnim temperamencie, a nie tego, który bije swoich kolegów z miotu lub tego, który chowa się w kącie.

Zawsze spotykaj się z przynajmniej jednym z rodziców – zazwyczaj to matka jest dostępna – aby upewnić się, że mają miłe temperamenty, z którymi dobrze się czujesz. Spotkanie z rodzeństwem lub innymi krewnymi rodziców jest również pomocne w ocenie tego, jaki będzie szczeniak, gdy dorośnie.

Przeczytaj:  Yorkshire Terrier (York) – opis, charakter

Jak każdy pies, Maltańczyk potrzebuje wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami – kiedy jest młody. Socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój maltańczyk wyrośnie na wszechstronnego psa.

Zapisanie go do przedszkola dla szczeniąt to świetny początek. Regularne zapraszanie gości, zabieranie go do ruchliwych parków, sklepów z psami i na spokojne spacery, aby poznać sąsiadów, również pomoże mu szlifować umiejętności społeczne.

Zdrowie Maltańczyka i opieka nad tą rasą – co warto wiedzieć?

Maltańczycy są ogólnie zdrowi, ale jak wszystkie rasy, są podatni na pewne warunki zdrowotne. Nie wszystkie maltańczyki zachorują na którąś z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Niektóre psy są podatne na ten stan, w którym tchawica, która przenosi powietrze do płuc, ma tendencję do łatwego zapadania się. Najczęstszym objawem zapadniętej tchawicy jest przewlekły, suchy, ostry kaszel, który wielu opisuje jako podobny do „gęsiego trąbienia”. Zapadnięta tchawica może być leczona medycznie lub chirurgicznie.

Odwrócone kichanie: Czasami mylone z zapadniętą tchawicą, jest to znacznie mniej poważny stan i trwa tylko kilka minut. Odwrotne kichanie występuje przede wszystkim wtedy, gdy pies jest podekscytowany lub próbuje jeść lub pić zbyt szybko. Może również wystąpić, gdy w powietrzu znajdują się pyłki lub inne substancje drażniące. Wydzieliny z nosa psa spadają na podniebienie miękkie, powodując jego zamknięcie nad tchawicą w automatycznej reakcji. Może to być bardzo przerażające dla Twojego maltańczyka, ale gdy tylko się uspokoi, kichanie ustanie. Delikatnie głaszcz jego gardło, aby pomóc mu się zrelaksować.

Maltańczyki lubią regularne spacery lub zabawy na świeżym powietrzu. Często pozostają figlarne aż do późnej starości. Ponieważ są aktywne w domu i nie wymagają dużej ilości ćwiczeń, nie trzeba wiele wysiłku, aby utrzymać je w dobrej formie.

Z reguły należy poczekać z dalekimi spacerami ze szczeniakiem maltańczyka do 8 miesiąca życia, ponieważ jego kości wciąż się rozwijają. Pozwól szczeniakowi bawić się we własnym tempie na ogrodzonym podwórku, dopóki nie osiągnie dojrzałości, a następnie zabierz go do lekarza weterynarii na badanie kontrolne przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.

Maltańczyki są zdecydowanie psami domowymi i nie tolerują dobrze ekstremalnego ciepła lub zimna. Wiele osób szkoli swoje maltańczyki, aby nie musiały wychodzić na zewnątrz, gdy pogoda jest zbyt gorąca lub zimna.

maltańczyk

Codzienna pielęgnacja Maltańczyka

Oszałamiająca sierść maltańczyka jest czysto biała, jedwabista i prosta, sięgająca aż do ziemi. Maltańczyki nie mają podszerstka typowego dla wielu ras i nie zrzucają go zbyt często.

Z drugiej strony, płaszcz maltańczyka łatwo się matowi i brudzi. Ponadto maltańczykom zdarzają się nieestetyczne plamy z łez na twarzy.

Codziennie delikatnie szczotkuj i rozczesuj sierść swojego maltańczyka, nawet jeśli jest on sportowo krótko ostrzyżony. Pomoże to zapobiec powstawaniu mat i utrzymać go w czystości. Maltańczyki, choć piękne, łatwo się brudzą i zazwyczaj muszą być kąpane co tydzień.

Jeśli Twój maltańczyk ma długą sierść i tworzy się na niej mata, spróbuj najpierw delikatnie rozczesać ją palcami, używając detanglera w sprayu lub olejku do pielęgnacji sierści. Po rozczesaniu maty palcami, użyj końcowych zębów grzebienia, aby poluzować pojedyncze włosy. Nigdy nie próbuj wyciągać całego matu na raz za pomocą grzebienia lub szczotki i upewnij się, że wszystkie maty zostały usunięte przed kąpielą Twojego maltańczyka, ponieważ maty mają tendencję do zacieśniania się, kiedy są mokre.

Powinieneś sprawdzać uszy swojego maltańczyka przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli wydają się one wrażliwe lub mają nieprzyjemny zapach, zabierz go do weterynarza na kontrolę. Ponadto, maltańczykom w uszach rośnie dużo włosów, które trzeba usuwać. Poproś swojego groomera lub weterynarza, aby to zrobił lub pokazał Ci jak wyrywać włosy w domu.

Przeczytaj:  Yorkshire Terrier (York) – opis, charakter

Przycinaj mu paznokcie raz lub dwa razy w miesiącu, jeśli Twój pies nie ściera ich naturalnie, aby zapobiec bolesnym rozdarciom i innym problemom. Jeśli słyszysz ich klikanie na podłodze, są zbyt długie. Paznokcie u psów mają w sobie naczynia krwionośne i jeśli obetniesz je zbyt daleko, możesz spowodować krwawienie – a Twój pies może nie współpracować następnym razem, gdy zobaczy, że obcinacz do paznokci wychodzi. Jeśli więc nie masz doświadczenia w przycinaniu psich paznokci, poproś weterynarza lub groomera o wskazówki.

Plamy z łez i twarzy to duży problem dla większości właścicieli maltańczyków. Powinieneś spodziewać się, że przebarwienia łez rozpoczną się, gdy Twój szczeniak będzie miał cztery do pięciu miesięcy (w tym wieku pojawiają się dorosłe zęby). Aby zapobiec lub zmniejszyć zabarwienie łez i twarzy u Twojego dorosłego maltańczyka, wykonaj następujące kroki:

Czyść oczy codziennie ciepłą wodą, aby zapobiec plamom łzowym, a także myj brodę swojego maltańczyka po posiłkach.

Naucz swojego psa pić z butelki z wodą. Woda o wysokiej zawartości minerałów może powodować przebarwienia, dlatego rozważ zakup oczyszczonej wody butelkowanej dla Twojego maltańczyka.

Karm swojego maltańczyka z miski ze stali nierdzewnej, ceramiki lub szkła, a nie z plastiku. Pamiętaj, aby myć miskę psa między karmieniami.

Jeśli te środki nie usuną plam z łez, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Twój maltańczyk może mieć zatkane kanaliki łzowe, alergie lub inne problemy zdrowotne, które powodują nadmierne łzawienie.

Chociaż na rynku jest wiele produktów do wybielania sierści psa, bądź bardzo ostrożny przy ich stosowaniu lub jakichkolwiek domowych sposobów. Wiele z nich może uszkodzić włosy psa, i nigdy, nigdy nie pozwól, aby jakiekolwiek produkty lub substancje obce dostać się do oczu psa.

Pielęgnacja włosów u psa Maltańczyka

Wiele osób układa włosy na czubku głowy swojego maltańczyka w topknot, aby utrzymać je z dala od oczu. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, pamiętaj, aby stosować powlekane taśmy, które nie łamią włosów. Niektórzy ludzie strzygą psa krótko, na głowie lub na całej długości, aby ułatwić mu pielęgnację.

Szczotkuj zęby swojego maltańczyka co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć kamień nazębny i bakterie, które się w nim czają. Codzienne szczotkowanie jest nawet lepsze, jeśli chcesz zapobiec chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Jeśli zauważysz, że czarny nos Twojego maltańczyka staje się różowy, być może nie otrzymuje on wystarczająco dużo słońca. Zabierz go na zewnątrz w słoneczny dzień, lub jeśli jest zbyt zimno, aby to zrobić, zabierz go na przejażdżkę samochodem. Rodzaj miski, z której je i pije, może również powodować zmianę pigmentacji. Jeśli jest plastikowa, wyrzuć ją. Kiedy samica jest w rui, jej nos może również stać się różowy.

Zacznij przyzwyczajać swojego maltańczyka do szczotkowania i badania, kiedy jest szczeniakiem. Często dotykaj jego łap – psy są wrażliwe na punkcie swoich stóp – i zaglądaj do jego pyska. Spraw, aby pielęgnacja była pozytywnym doświadczeniem wypełnionym pochwałami i nagrodami, a położysz fundamenty pod łatwe badania weterynaryjne i inne czynności, kiedy pies będzie już dorosły.

Podczas pielęgnacji sprawdź, czy nie ma wrzodów, wysypki lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny na skórze, w nosie, ustach i oczach oraz na łapach. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *