Istnieje wiele nieporozumień na temat tego, jak dobrze psy słyszą. To prawda, że ich słuch jest lepszy od ludzkiego pod kilkoma względami. Słyszą wyższe dźwięki niż ludzie, a w niektórych zakresach częstotliwości słyszą ciszej niż my. Z tego powodu jako ludzie uznajemy, że zwierzęta te słyszą lepiej niż ludzie – warto jednak wiedzieć, że możliwości pupili nie są doskonałe w każdym przypadku. Przeczytaj, czym różni się słuch psa, a człowieka.
Dźwięk słyszany przez psy i ludzi
Istnieją dwa aspekty dźwięku, które są najważniejsze do zrozumienia i zidentyfikowania: częstotliwość (czyli wysokość dźwięku) i poziom ciśnienia akustycznego (SPL). Poziom ciśnienia akustycznego jest fizycznie mierzalną wielkością, która w przybliżeniu odpowiada temu, co subiektywnie odczuwamy jako głośność.
Istnieją inne cechy, które są istotne dla dźwięku, takie jak barwa i czas trwania. Jednak częstotliwość i SPL są najważniejsze do zrozumienia.
Częstotliwość oznacza, jak wysoki lub niski jest dźwięk w wysokości. Jest ona mierzona w cyklach na sekundę lub w hercach. Niskie, dudniące dźwięki mają niską częstotliwość, czyli mniejszą liczbę cykli na sekundę. Wysokie dźwięki, takie jak sygnały cyfrowe, śpiew dzieci i większość śpiewu ptaków, mają więcej cykli na sekundę. Niektóre częstotliwości znanych dźwięków to:
- Najniższa nuta na 88-klawiszowym fortepianie: 28 Hz;
- Najwyższa nuta na 88-klawiszowym fortepianie: 4,186 Hz;
- Typowy zakres ludzkiej rozmowy: 80-8 000 Hz ;
- Wysoki zakres śpiewu kolibrów: 12 000 Hz.
Poziom ciśnienia akustycznego mierzony jest w decybelach, jednostce logarytmicznej. Skala decybelowa jest stosowana, ponieważ zakres wykrywalnych dźwięków jest tak szeroki.
Skala liniowa musiałaby obejmować zakres od 0 do ponad 100 milionów jednostek, aby pokryć zakres dźwięków, na które możemy reagować. Jednak SPL nie odpowiada dokładnie temu, jak głośny jest dźwięk, który odbieramy. Nazywa się to „głośnością pozorną” i różni się w zależności od osoby i organizmu. Nie można jej obiektywnie zmierzyć w praktyczny sposób. Ale SPL można obiektywnie zmierzyć i te pomiary są tym, co mamy do dyspozycji, aby powiedzieć nam w przybliżeniu, jak „głośny” będzie dźwięk.
Słuch psa a człowieka – różnice
Słuch psa a człowieka różni się przede wszystkim słyszanym zakresem częstotliwości. Psy słyszą wyższe częstotliwości niż ludzie, co sprawia wrażenie, że zwierzaki mają lepszy słuch. Tak naprawdę ten słuch jest po prostu inny niż u ludzi.
Psy słyszą znacznie wyższe częstotliwości niż ludzie. Młody człowiek z normalnym słuchem słyszy zazwyczaj do około 20 000 Hz. Z wiekiem ta górna granica zmniejsza się do około 12 000 Hz. Psy mogą słyszeć do 45 000 Hz. Różnica jest więc znaczna.
Ludzie słyszą nieco niższe częstotliwości niż psy. Słyszymy dźwięki do około 20 Hz. Słyszymy również dźwięki niższe, do około 2 Hz, ale nie odbieramy tych nut jako dźwięków. Dźwięk o częstotliwości niższej niż 20 Hz nazywany jest zakresem infradźwięków. Psy słyszą do około 67 Hz. W przeszłości spekulowano, że duże psy, takie jak bernardyny, lepiej słyszą niskie częstotliwości.
Pies, który najlepiej słyszał najniższe częstotliwości to pudel, a bernardyn był na ostatnim miejscu – potwierdzają to badania: Heffner, H. E. (1983). Hearing in large and small dogs: Absolute thresholds and size of the tympanic membrane. Behavioral Neuroscience, 97(2), 310.
Lokalizacja dźwięku
Ludzie potrafią lokalizować dźwięki bardziej precyzyjnie niż psy. Naukowcy zwracają uwagę, że lokalizacja dźwięku jest jedną z pierwszych zdolności, które psy tracą, jeśli zaczynają głuchnąć.
Warto także wspomnieć o progu słyszalności. To poziom ciśnienia akustycznego, przy którym dźwięk staje się słyszalny. W dolnym zakresie częstotliwości (125-500 Hz) progi słyszalności psów i ludzi są mniej więcej takie same. W przypadku wyższych tonów psy mają niższy próg. Oznacza to, że słyszą dźwięki o niższej głośności niż my. Dotyczy to zakresu 500-8000 Hz, gdzie psy słyszą dźwięki o 13-19 decybeli niższe (cichsze) niż my. Jest to znacząca różnica. Przy częstotliwościach wyższych niż 8000 Hz rozbieżność się powiększa. Następnie pojawia się zakres, w którym my nie słyszymy w ogóle, a psy tak (20 000-45 000 Hz).
Słuch psa a człowieka – podsumowanie
- Psy słyszą w innej częstotliwości niż ludzie;
- Człowiek lepiej lokalizuje dźwięk niż pies;
- Psy słyszą w zakresie 20 000-45 000 Hz, a człowiek nie.