Pod delikatną, błyszczącą, długą sierścią Yorkshire Terriera bije serce zadziornego teriera z dawnych czasów. Yorki zarabiały na życie jako szczurołapy w kopalniach i młynach na długo przed tym, jak stały się pieskami wiktoriańskich domowymi. Yorkshire Terrier to niewielki, „zabawkowy” terier o wadze około trzech kilogramów, którego ukoronowaniem jest długa, jedwabista sierść w kolorze stalowego błękitu i bogatej, złotej opalenizny.

 

 

Yorkshire Terrier – opis rasy

Yorkshire Terrier to pies nieustępliwy, przebojowy, odważny i czasami władczy. Rasa ta wykazuje wszystkie cechy prawdziwego teriera. Często nazywane najpopularniejszą rasą psów w różnych amerykańskich miastach, Yorki pakują mnóstwo wielkomiejskiego nastawienia do małego, ale ważnego dla siebie opakowania. Są ulubieńcami mieszkańców miast na całym świecie. Yorki są długowieczne i hipoalergiczne (ich sierść bardziej przypomina ludzkie włosy niż zwierzęce futro) i są świetnymi małymi stróżami. Jest to prawdziwa „rasa osobowościowa”, zapewniająca lata śmiechu, miłości i bliskiego towarzystwa.

W pewnym sensie wygląd Yorka nie pasuje do charakteru tej rasy. Z natury są to psy odważne, często przebiegłe, cwane, przy okazji inteligentne. Wyglądają jak mała zabawka, ale potrafią zaskoczyć swoim bojowym zachowaniem.

Zdrowie

Yorkshire Terriery są na ogół zdrowymi psami, a odpowiedzialni hodowcy sprawdzają swoje stada pod kątem takich chorób, jak anomalie oczu i zwichnięcie rzepki. Aby uniknąć tego ostatniego, należy zadbać o ograniczenie wysokości skoków, zwłaszcza w wieku szczenięcym. Pamiętaj, że te pieski należą do rasy szczególnie delikatnej.

Grooming

Sierść Yorkshire Terriera jest bardzo podobna do ludzkich włosów i powinna być odpowiednio traktowana – ważna jest pielęgnacja. Jeśli sierść utrzymywana jest długo, należy ją codziennie szczotkować. Aby uniknąć podrażnienia oczu, włosy na górnej części głowy powinny być krótko przycięte lub zaczesane w koczek. York będzie potrzebował kąpieli co około tydgodnia. Uszy należy sprawdzać co tydzień pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń lub oznak infekcji.

Trening

Nawet małe psy wymagają ćwiczeń, aby zachować zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Yorki odniosą korzyści zarówno z umiarkowanych ćwiczeń, takich jak spacery z właścicielem w stałym tempie, jak i okazjonalnych, krótkich wybuchów aktywności, takich jak gonienie za piłką tenisową na podwórku. Krótki spacer dwa razy dziennie prawdopodobnie wystarczy, aby Twój York wydobył z siebie energię. Uczestnictwo w psich sportach również zapewni mu korzystną aktywność, która pozwoli zachować zdrowie, a jednocześnie będzie wyzwaniem dla umysłu. Yorki to małe psy, ale mają naprawdę wiele siły i są wytrzymałe!

Szkolenie

Yorki kochają swoich właścicieli, są bardzo inteligentne oraz podatne na szkolenie. Oferowanie wylewnych pochwał i smakołyków za dobre zachowanie będzie działać o wiele lepiej z Yorkiem niż surowe korekty. Od najmłodszych lat ważnym elementem pozostaje socjalizacja, która pozwoli oswoić się z innymi psami, ludźmi oraz niespotykanymi sytuacjami. Z natury Yorki są wyszczekane i głośne. Z czasem mogą się nieco uspokoić, ale taki już jest ich charakter. Nawet gdy nie boją się obcych, po prostu swoim głosem informują, że coś widza, na przykład przechodzącego listonosza.

Przeczytaj:  Rasa psa Maltańczyk – opis, charakter

Dieta

Yorkshire Terrier powinien być karmiony karmą suchą (niewielkie krokiety) lub mokrą (konsystencja przypominająca konserwę). Odpowiednie dieta jest bardzo ważna w przypadku tej rasy ze względu na wrażliwy układ pokarmowy. Możesz o tę kwestię dopytać weterynarza. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniak, dorosły lub senior). Niektóre Yorki mają skłonność do nadwagi, więc obserwuj spożycie kalorii i poziom wagi swojego psa. Przysmaki mogą być ważną pomocą w szkoleniu, ale podawanie ich w zbyt dużej ilości może spowodować otyłość. Dowiedz się, które produkty spożywcze dla ludzi są bezpieczne dla psów, a które nie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wagi lub diety psa skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czysta, świeża woda powinna być dostępna przez cały czas. Wiele Yorków cierpi na alergie – głównie na mięso drobiowe. Dlatego podczas pierwszych miesięcy zachowaj szczególną ostrożność i obserwuj swojego pupila.

Yorkshire Terrier – wygląd i budowa ciała

Włos jest błyszczący, delikatny i jedwabisty. Sierść na ciele jest umiarkowanie długa i idealnie prosta (niefalista). Może być przycięta, aby ułatwić poruszanie się i uzyskać schludny wygląd, jeśli jest to pożądane. Włos na głowie należy wiązać, aby nie wpadał do oczu. Na pysku sierść jest bardzo długa – powinna być krótko przycięta na końcach uszu i łapach. Umaszczenie: szczenięta rodzą się czarno-granatowe i są zwykle ciemniejsze w kolorze ciała, wykazując do czasu osiągnięcia dojrzałości, wykazują przeplatanie się czarnych włosów z opalenizną.

Ciało jest zgrabne, zwarte i o dobrych proporcjach. Wysoka głowa psa i pewny siebie sposób bycia powinien sprawiać wrażenie pełnego wigoru i odwagi. Głowa raczej mała i płaska na szczycie, czaszka niezbyt wydatna lub okrągła, kufa nieszczególnie długa. Zgryz nie może być ani za mały, ani za duży, a zęby zdrowe. Dopuszczalny jest zarówno zgryz nożycowy, jak i równy. Nos jest czarny. Oczy są średniej wielkości i niezbyt wydatne; ciemne. Obwódki oczu są czarne. Uszy małe, w kształcie litery V. Mogą być skierowane ku górze (stójka).

Kończyny przednie powinny być proste, łokcie nie mogą być ani w środku, ani na zewnątrz. Tylne nogi proste. Stopy są okrągłe z czarnymi paznokciami. Pazury, jeśli występują, są zazwyczaj usunięte z tylnych nóg ze względu bezpieczeństwa (mogą się zawijać, raniąc psa). Pazurki z przodu mogą być usunięte, ale nie muszą, jeżeli nie zagrażają życiu lub zdrowiu. Te kwestie koniecznie skonsultuj z weterynarzem. Ogon: średniej długości, noszony nieco wyżej niż poziom grzbietu. Klatka piersiowa i nogi: jasna, bogata opalenizna, niesięgająca powyżej łokcia na przednich kończynach ani powyżej tylnych kończyn.

Yorkshire Terrier – co warto wiedzieć?

Yorkshire terriery nie są rodzajem zwierząt domowych, przed którymi można po prostu postawić miskę z jedzeniem i zostawić je w spokoju. Te psy wymagają wiele opieki i szkolenia. Chociaż nie zajmują dużo miejsca, to właściciele tych szczeniaków potrzebują kilku podstawowych faktów na temat psa, aby zapewnić im wiele lat zdrowego życia.

Przeczytaj:  Rasa psa Maltańczyk – opis, charakter

Yorki wymagają dużo uwagi

Szczenięta Yorkshire Terrier mają długie, piękne płaszcze, które wymagają wiele konserwacji. Codziennie dokładnie szczotkuj ich płaszcze, aby nie stały się matowe. Rozpoczęcie tej czynności w młodym wieku gwarantuje, że piesek nauczy się tolerować swoją codzienną pielęgnację.

Yorki potrzebują specjalnej diety

Szczenie może nie jeść dużo, ale potrzebuje diety o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości składników odżywczych. Wymieszaj miękkie jedzenie z karmą dla psów, aby utrzymać zdrowe zęby. Uważaj na alergie pokarmowe i dostosuj dietę szczeniaka w razie potrzeby.

Są podatne na niski poziom cukru we krwi

Monitoruj go, aby zobaczyć, że szczeniak pije dużo wody, zwłaszcza jeśli aktywny szczeniak często gra. Te szczeniaki mają dużo energii, co czyni je podatnymi na niski poziom cukru we krwi. Jeśli uważasz, że poziom cukru u szczeniaka może być niski, podaj mu niewielką ilość słodkiej wody lub syropu, aby upewnić się, że poziom cukru utrzymuje się na normalnym poziomie. Po 12 tygodniach życia szczeniak zazwyczaj wyrasta z tego ryzyka.

Nie zdają sobie sprawy, że są małe

Szczeniaki mogą mieć całkiem niezłą postawę. Żaden obcy ani pukanie do drzwi nie pozostanie niezauważone przez tych małych stróżów. Pracuj ze swoim szczeniakiem od samego początku, aby upewnić się, że jego ostrzegawczy szczek nie stanie się zbyt krzykliwy. Nie zdziw się, gdy mały York będzie wyszczekany nawet na większe osobniki. Taki już ich charakterek!

Potrzebują regularnej opieki medycznej

Rasa Yorkshire Terrier jest podatne na rozwój różnych problemów medycznych, więc należy zabierać szczeniaka do weterynarza regularnie. W ten sposób odpowiednio zadbasz o pupila i zapewnisz mu to, co najlepsze.

Uwielbiają towarzystwo

Te czułe psiaki są wspaniałymi towarzyszami, ponieważ są miłymi pieskami na kolanach. Yorki chcą się wylegiwać w całkowitym komforcie, więc będą bardziej niż szczęśliwe, gdy pozwolisz wtulić się między miękkie poduszki lub na klatce piersiowej podczas oglądania telewizji. Są szczególnie przywiązane do swojego właściciela i mogą niechętnie podchodzić do spędzania zbyt dużej ilości czasu z obcymi, bez najbliższej osoby.

york

FAQ dotyczące rasy Yorkshire Terrier

Jak zachowują się psy rasy Yorkshire Terrier na co dzień?

Psy rasy Yorkshire Terrier są energiczne, ciekawe świata oraz inteligentne. Bardzo często mówi się, że ich wygląd nie pasuje do charakteru. Choć wyglądają słodko, potrafią być uparte i krzykliwe. Wymagają podstawowego szkolenia, szybko się uczą, nadają się do dzieci.

Czy rasa Yorkshire Terrier wymaga dużo aktywności fizycznej?

Choć Yorki są małe, mają w sobie wiele energii. Potrzebują nieco ruchu. Wystarczy dłuższy spacer każdego dnia. W ten sposób zapewnisz zwierzakowi dostateczną ilość aktywności fizycznej, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *